Hasan Kalyoncu’nun ikinci romanı Maden Dulları.

2017 yılı Kasım ayında okuyucularla buluştu Maden Maden Dulları “Ah Zonguldak Zonguldak” romanı…

Pek çok değerlendirme geldi okuyuculardan. Duygularını, düşüncelerini belirttiler.

İşte okuyuculardan gelen değerlendirmelerden bazıları:

Erkan Şahin: “İlk defa 340 sayfalık toplumcu gerçekçi bir şiir okudum.”

Hamit Kalyoncu: “Bölge üzerine yazılmış romanlarda da genellikle madencilerin ağır çalışma koşulları, göçükler, grizular, başlarından geçenler, “dönemsel” olarak anlatılmıştır bazı romancılarımız tarafından. Ama sanırım “Maden Dulları”nı da öne çıkaran roman çalışmasını ilk kez Hasan Kalyoncu koyuyor önümüze.”

İbrahim Balcı: “Yazarın kaleme aldığı kahramanlar, dünya gözü ile cehennemi gördüler, cehennemi yaşadılar.”

Kazım Demir: “Maden Dulları dili bize yabancı değil. Maden Dulları konusu bize yabancı değil. Maden Dulları bizi bize anlatıyor. Bu anlatımı yaparken, roman kurgusundan, çevre betimlemelerine, kişilik analizlerine her şey yerli yerine oturtulmuş.”

Hakan Osmanlı Gürlek: “Bu kez bir memleket resmi ve memleket şiiri nerde demeyin… Hele hele bizden birinin bizi anlatmasını ummazdım yaşamış oldum… Maden Dulları, her kişinin kütüphanesinde olması gereken bir roman…”

Aziz Erdoğan: “Ekmek kapısına dönüşen Zonguldak’ın karanlık madenlerinde emeğin, mücadelenin ve umudun yanında iş ahlakının kutsallığına, kara şehrin altı ayrı, üstü ayrı bir dünya olduğunu ve yaşanan adaletsizliklerine şahit olduk bir kere daha!...”

Haydar Arslan: “Maden Dulları’nı bir günde okudum, bırakamadım elimden. 340 sayfa. Fakir Baykurt okudum sanki…”

Bulut Öztürk: “Hasan Hoca, son romanı olan "Maden Dulları"nda, sevdasını maden ocağına gömmüş kömür gözlülerin aşklarını, ayrılıklarını, acılarını ve yoksulluklarını anlatıyor. Kömür tozunun ciğerlerde açtığı yarayı, tüm çıplaklığıyla görecek, acısını yüreğinizde hissedeceksiniz.”

Berna Bektaş: “Döneme damgasını vuran, mükemmel dokusu olan, asla duygularınıza engel olamayacağınız, madenciliğin gerçek aynası, iliklerinize kadar sizi kasıp kavuracak bir eser "Maden Dulları".

Ferhat Kaplan: “"Gerçekten isimsiz olarak kitabı birine okutsan, kesinlikle Türk edebiyatında çığır açmış bir ismin kitabı der.”

Maden Dullarını edinmek istiyorsanız, tonyahaber@hotmail.com üzerinden ileti gönderebilirsiniz.

Ayrıca sipariş adresi:

Tonyahaber Gazetesi

Büyükliman Cad. No: 3 Kat:1/1

TONYA