ZOKEV’in (Zonguldak Kültür Eğitim Vakfı) davetlisi olarak Zonguldak’a giden Hasan Kalyoncu, “Maden Dulları” adlı romanını 04. 05 2018 Cuma günü Maden Mühendisleri Odasında okurlarıyla buluştu.

Geniş katılımıyla dikkat çeken söyleşiye Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK eski Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, İl Kültür Müdürü Zekai Kasap, CHP İlçe Başkanı Fikret Zaman, Eğitimci yazar Hamit Kalyoncu ve sivil toplum örgütleri yöneticileri de yer aldı.

UZAKLARDAKİ AĞITLARDAN HABERİMİZ YOK

Düzenlenen söyleşiyi, ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Coşgun yönetti. Coşgun, ZOKEV’in düzenlemiş olduğu kitap, söyleşi ve imza etkinliklerinin bu sezon için sonuncusu olduğunu belirtti. Yazar Hasan Kalyoncu’ya Kömür havzasında önemli bir konuyu kitabında işlediği için teşekkür ederek söze başladı. Coşgun kitap hakkındaki düşüncelerini belirtirken; “Zonguldak için maden ve madende yitirdiğimiz şehitlerimiz çok önemli ama bizim de üzerinde çok fazla durmadığımız belki de pek fazla bilmediğimiz bir konu işlenmiş kitapta. Madenlerde çalışan lağımcıların önemli bir kısmı Doğu Karadeniz’den gelen işçilerdir. Bizler, Zonguldak’ta maden kazaları sonucu şehit düşen işçilerin peşinden yakılan ağıtları biliriz. Ama çok uzaklarda onları peşinden yakılan ağıtlardan haberimiz yok. Bu ağıtların en çok yükseldiği yerdir Tonya. Madeni olmayıp da madenci anıtı olan tek yerdir orası. Bu yanıyla Madenci Dulları kitabı biz Zonguldaklılar için çok önemlidir. Romanda, Madene Zonguldak’a dışardan çok acılı ve buruk bir bakış göreceksiniz “ dedi.

Coşgun, Kalyoncu’nun özgeçmişini okudu ve yayımlanmış kitaplarını belirttikten sonra sözü Kalyoncu’ya bıraktı.

ZOKEV’İN ETKİNLERİ UZAKTAN DA OLSA TAKİP EDİLİYOR.

Hasan Kalyoncu konuşmasında, ZOKEV’in etkinliklerinin uzaktan da olsa tanığı olduğunu belirterek söze başladı. Zonguldak’taki kültürel varlığa önemli bir katkı yaptığını ve kendisini Zonguldak ‘ta seçkin bir okur kitlesiyle buluşturduğu için vakıf yöneticilerine, Maden Mühendisleri Odasına ve “değerli abim” diye söz ettiği eğitimci yazar Hamit Kalyoncu’ya teşekkür ederek söze başladı.

YAŞAMINI YERİN YEDİ KAT ALTINDA KAZANAN İNSANLARI ANMAK İSTEDİM.

Hasan Kalyoncu; “Zonguldak’ı Emeğin Başkenti yapan kömür, kömürü Karaelmas yapan insandır Bu kitapta yaşamını yerin yedi kat altında kazmanın ucuyla kazanan insanları anmak istedim. Zonguldak ve madencinin sadece çok kısa bir bölümünü anlattım. Tamamını anlatmak çok zor. Madenci değilim ama madenci ağabeylerim, amcalarım, madenci komşularım çok var. Hâlâ onlarla iç içe geçen bir ömür sürdürüyorum. Orhan Kemal, Bereketli Topraklar adlı kitabında şöyle anlatır:

‘Kitap yayımlanmadan önce ırgatlarla, usta ve usta yardımcılarını toplayarak romanı bir gece sabaha kadar onlara okudum. Bütün anlattıkların doğru, bu kadar olur, dediler. Çukurova’nın bereketli topraklarında öyle işler olur ki aklın durur, sana anlatsak bir değil beş roman yazarsın.’ Maden Dulları’nı da bölüm bölüm okuduğum, görüşlerini aldığım, anılarını dinlediğim emekli maden işçileri de ırgatlarla sözleşmişçesine aynı deyimi kullandılar bana… Bir lokma ekmek için kötü çalışma koşullarında zehir gibi bir hayat yaşamış insanların yaşamlarından derlenen malzemeyle Maden Dulları’nı yazdım. Zonguldak’ı, madeni, emeği, madenciyi anlatan pek çok kitap yazıldı. Maden Dulları da bunlardan biridir. Asıl değerlendirmeyi okuduktan sonra siz okurlarım yapacaktır. Biz de bu romanda Ahmet’in, Durmuş’un, Sevil’in ardına düşüp Tonya’dan Zonguldak’a geldik. Sonra Zonguldak’tan Tonya’ya gidiş gelişlerimiz oldu. Burada Satılmış’ı Pehlivan Dayı’yı, Şeref Bey’i tanıdık. Zehraların, Fikriyelerin dul kalışlarına, Yusuf’un Osman’ın Hasan Ali’nin yetim kalışlarına üzüldük.” diyerek sözünü tamamladı.

Konuşmaların ardından Kalyoncu, okuyucuların romanla ve Tonya ile ilgili sorularını yanıtladı.