Tedavi gördüğü Trabzon Fatih Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitiren Hüseyin Lermi, toprağa verildi.

Lermi için Büyükmahalle’deki evinin yanında cenaze töreni düzenlendi. Tonya’nın değişik mahallelerinden, komşu ilçelerden ve il dışından pek çok seveninin katıldığı cenaze törenindeki kalabalık, törenin düzenlendiği alana sığmadı. Bu arada, Tonya-İskenderli karayolunda yoğun trafik nedeniyle ulaşım aksadı.

Cenaze töreninde Hüseyin Lermi’nin anısına Hasan Kalyoncu bir konuşma yaptı.

Kalyoncu konuşmasında, Lermi’nin özgeçmişini anlattıktan sonra şunları söyledi:

“İnsanları sevdi, insanlar tarafından sevildi… İnsanlara saygı gösterdi, onlardan saygı gördü. Ve!... Bir amansız feryatla son yaprak da düştü dalından!… Bahar, nefes nefes yaklaşırken, çiçekler açarken allı morlu, kuşlar öterken sen bir yaprak gibi düştün dalından. Artık, kahır renginde iniyor akşamlar. Gök yarıldı, dağ devrildi…

Elveda demek zor şeydir, ama hızlı bir elvedayla geride bıraktın sevdiklerini, seni sevenleri. Bir yıldız gibi aktın sonsuzluğa… Daha okunmamış kitapların, söylenmemiş türkülerin vardı. Söyleyecek sözlerin, dinlenecek sohbetlerin, geçmişi anlatacak bilgilerin vardı. Onlardan mahrum bıraktın dostlarını, sevenlerini. Sen gittin, öksüz kaldı yaylalar… Türküler öksüz kaldı, öksüz kaldı horonlar…”

Lermi’nin cenaze törenine, Trabzon milletvekili Salih Cora, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, Eski Tonya Belediye Başkanı Ali Koç, CHP Trabzon İl Başkan vekili Mehmet Recep Arslantürk, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Metin Kara ve çok sayıda yerel sanatçı katıldı.

Bir dönem Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Tonya İlçe Başkanlığını da yürüten Hüseyin Lermi, Büyükmahalle Tumaslı Camisi yanındaki aile mezarlığında toprağa verildi.