Lermi emekliye ayrıldı.

Tonya Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Önerbay Lermi emekli oldu. 28 yıl altı ay görev yapan Lermi, çalıştığı kurumla ilişiğini kesti.

Tonya’ya bağlı Büyükmahalle’den olan Lermi, ilk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Trabzon Fatih Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde göreve başladı. Samsun-Bafra, Trabzon-Merkez, Aydın-Nazilli’de çalıştıktan sonra Tonya İmam Hatip Lisesi’ne atandı. Ardından Tonya Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde altı yıl görev yaptıktan sonra emekliliğini istedi.

Öğretmenlik mesleğini her zaman sevdiğini belirten Lermi şöyle dedi: “Mesleğim ve branşım sayesinde öğrencilerle hep iyi diyaloglar kurdum. İyi yerlere gelen öğrenciler yetiştirmenin mutluluğunu yaşadım. Diyaloglarım hiç kopmadı. Öyle ki ilk görev yerim Çemişgezek’teki pek çok öğrencimle hâlâ daha görüşüyorum. Ancak, bugün geldiğimiz noktada eğitim sisteminin birçok açıdan çöktüğünü ve öğrenci düzeyinin düştüğünü görerek şimdiden zevk alamaz oldum. Bu nedenle de emekli olmaya karar verdim.”

Tonyahaber’de köşe yazarı olan şair öğretmen Önerbay Lermi, gazetede yayımlanan şiirlerini sürdürecek. Daha önce “Çakırdikeni” adlı şiir kitabı yayımlanan Lermi, ikinci kitabını hazırlıyor.