İYİ Parti Trabzon’da Dernekpazarı, Sürmene, Düzköy, Maçka ve Yomra kongrelerinin ardından Tonya ilçe kongresini de gerçekleştirdi. İYİ Parti Tonya İlçe Başkanlığı 2. Olağan Kongresi’ne Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır, İYİ Partili Meclis Üyeleri, ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri ile siyasi partilerin ilçe temsilcileri katıldı. Katılımın yoğun olduğu kongrede, Suriye’nin İdlib kentinde şehit olan Mehmetçikler için dualar edildi.

İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Ali Paşa Latifoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan kongre divan kurulunun oluşturulması ile devam etti. Katılımcılara hitaben bir konuşma yapan İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Ali Paşa Latifoğlu, “Türkiyemizin gündemi dolayısıyla siyasi bir konuşmayı doğru bulmuyorum. Ama şunu belirtmedende geçemeyeceğim. Her ne kadarda iktidarda olamasak bile, Tonya'nın bütün sorunlarını meclise taşıyan bir milletvekilimiz var. Bu yüzden Tonya'nın ve Trabzon'un tek milletvekili Hüseyin Örs'dür. Tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye Cumhuriyetinin başı sağ olsun. Kongremize katılanları en kalbi duygularımla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan oylama neticesinde Divan Kurulu Başkanı olarak seçilen Azmi Kuvvetli ise İYİ Parti Tonya İlçesi 2. Olağan kongresinin vatana ve millete hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Suriye’nin İdlib kentinde yürütülen Bahar Kalkanı Harekâtı neticesinde şehit olan kahraman Mehmetçiklerimize yüce Allah’tan rahmet; yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Aralarında hemşerimiz Uzman Çavuş Kadir Tuncer’in bulunduğu şehitlerimize millet olarak çok büyük vefa borcumuz var. Bizler bu borcu vatan için gerekli fedakârlıkları sergileyerek karşılamaya kararlıyız. Bunun için de gerekeni yapmaktan ve söylemekten asla çekinmeyeceğiz. İYI parti olarak bizlerin amacı, Türkiye’yi; milliyetçi, kalkınmacı ve demokratik bir siyaset anlayışıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktır. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve onun kurduğu İYİ parti Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş reçetesinin takipçisidir. Bu duygu ve düşüncelerle Tonya ilçe kongremizin demokratik bir Türkiye hedefimize katkı sağlamasını ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Başkan Kuvvetli’nin ardından konuşan Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır, “Bahar Kalkanı Harekâtı süresince İdlib’de görev yapan 37 gencecik evladımızı şehit verdik. Hemşerimiz Piyade Uzman Çavuş Kadir Tuncer de bunlardan yalnızca birisi…  Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, aziz milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Rabbim tüm gazilerimize de acil şifalar versin. Şehidin naaşı cennet kokar ve bunu da en iyi anneler bilir. 37 şehidimiz toprağa verilirken yol, tünel, köprü edebiyatı yapılamaz. Bunu yapanları esefle kınıyorum. İYİ Parti ailesi olarak gerçekleştirilen bu kongreleri demokrasimiz açısından çok değerli görüyor ve seçilecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’de kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Bizler milletin vekili olarak TBMM'de üllkenin ve milletimizin sorunlarının çözümüne katkı sağlamak, milletin sıkıntılarını gidermek, refahını artırmak, toplumsal barış ve huzuru kalıcı şekilde temin etmek için çalışıyoruz. Milletten uzak, milletten kopuk, "Benim dediğim dedik, çaldığım düdük." misali cakalı, tafralı, burnu havada bir siyaset anlayışı milleti ekonomik olarak perişan etmiş, gencinden emeklisine vatandaşımızı umutsuzluğa, çaresizliğe sevk etmiştir. Bugün, Türkiye'nin gerçek gündemi ekonomik sorunlardır. Ülkenin gerçek gündemi farklı, iktidar ve onun yandaş medyasının milletimize gösterdiği sanal gündem ise farklıdır. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in güzel bir sözü var: "Bizler koltuk değil, ayakkabı eskiteceğiz." Bu söz aslında "Biz İYİ PARTİ olarak her zaman halka gideceğiz, millete gideceğiz; Ankara'da koltuklarımızda oturup kalmayacağız." anlamındadır. Bu çerçevede sürekli köylerde, şehirde, meydanlarda ve  her yerde, halkımız ile beraberiz. Gördüğümüz manzara şudur: Fukaralık gizlenemeyecek boyutlardadır, esnaf şikâyetçidir. Esnaf, elektrik parasından şikâyetçidir, stopaj vergisinden şikâyetçidir, maliyetlerin yüksekliğinden şikâyetçidir, alım gücünün düşmesinden şikâyetçidir. Çiftçilerimiz şikâyetlerini yüksek sesle dile getiriyorlar; hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz sütün para etmediğini, tarımla meşgul olanlar ürününün pahalıya mal olduğunu söylüyorlar, mazotun, gübrenin, ilacın çok pahalı olduğunu açık seçik olarak ifade ediyorlar. Özellikle, iktidar partisine mensup arkadaşlarıma sesleniyorum, vatandaşın tepkilerini lütfen, gidin, bizler gibi yerinde dinleyin. Hani uzunca bir süredir sizde hâkim olan "Ceketimi koysam seçtiririm." dönemi var ya, o dönem bitti, haberiniz olsun. Sokakta önümüzü çeviren gençler vardı dün "İşsiziz, işsiziz!" diye haykırıyor. Öğrenciler "Bir gün okula gidiyoruz, bir gün de bir iş arıyoruz ki gündelik ihtiyaçlarımızı karşılayalım." diyorlar. Hatta bazıları Bursların parti torpillisi gençlere verildiğini, kendilerine ise geri ödemeli kredilerin verildiğini iddia ediyorlar. Gençlerin iktidara güveni kalmamış, gelecek umudu da tükenmiştir.”

Örs konuşmasına şöyle devam etti, “Bugün kongremizin bu denli yoğun bir katılım ile gerçekleşmesi, sadece parti mensuplarımızın değil, taraflı ve tarafsız ilçe halkının da kongremize teveccüh göstermesi hem şahsım hemde partimizin iktidar yürüyüşü açısından önemlidir. İlçe Başkanımız Sayın Ali Paşa Latifoğlu’nu ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Bundan sonraki süreçte İYİ Parti olarak çok çalışacağız ve mahalle mahalle, ev ev gezerek vatandaşlarımızı İYİ Parti ile buluşturacağız, onları partimize kazandıracağız, üye yapacağız. Hizmet anlayışımızdan ödün vermeden; karalayan, ötekileştiren ve ayrıştıran siyasetten uzak bir tavır ile partimizi ilçemizde en iyi yere taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

 Mali rapor ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından seçime geçildi ve Ali Paşa Latifoğlu, Tonya İlçe Başkanı olarak seçildi.

Tonya İYİ Parti yönetimi şu isimlerden oluştu.

Ali Paşa Latifoğlu

Ahmet Hamdi Gültepe

Ali Paşa Beşel

Halim Öztürk

Hamza Çilingir

Sami Latifoğlu

Şeref Yeşilbaş

Muhammet İkinci

A.İhsan Hacisalihoğlu

Mustafa Bektaş

Recep Kara

Ahmet Kaan Birinci

Mustafa Özdemir

Orhan Cora

Mevlüt Bekar

Basri Bahadır

Hilmi Öztürk

Ayşe Cora

Ali Yıldırım

Osman Elbir

Ali Üzüm

İYİ Parti İl Delegeliğine ise şu isimler seçildi.

Ali Paşa Latifoğlu

Sami Latifoğlu

Halim Öztürk

İsmail Siyah

Hamza Çilingir

Fuat Hacisalihoğlu

Ali Elbir

Ahmet Hamdi Gültepe