8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolaysıyla kutlama töreni düzenledi.

Tonya Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencileri ve çalışanları tarafından hazırlanan program İlçe Spor salonunda düzenlendi. Kutlama törenine Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, Trabzon Gençlik Spor İl Müdürü Birdal Öztürk katıldı.

Tonya Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Nezaket Sabah Tüfekçi’nin yaptığı açılış konuşmasından sonra törende konuşan Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, “Günümüzde 8 Mart Kadınlar günü diye telaffuz ediliyor, fakat yanlış telaffuz ediliyor. Doğrusu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günüdür. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin bu ölümünden sonra dünyada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.” dedi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’de yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Gelişen ve değişen dünyamızda kadınlarımızı her alanda görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir. Artık kadınlarımız siyasetten ekonomiye, eğitimden hizmet sektörüne kadar her alanda başarılarından bahsettirmekte, bir bayan zarafeti ile dokundukları her alana güzellik ve ahenk katmaktadırlar. Toplumun her kesiminde ve üstlendikleri her görevde sorumluluklarını eksiksiz yerine getiren kadınlarımıza çok şey borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız.”

Beşel, konuşmasına şöyle devam etti, “Biliyorum ki Tonya’da kadın olmak zor ve bir o kadar da zahmetlidir. Tonya’da kadın emek demektir. Tonya’da kadın uğraş demektir. Tonya’da kadın gurbete giden eşinin yerine çocuklarına hem anne hem de baba olmak demektir. Tonya’da kadın ziraat demektir. Yayla göçü demektir. Tonya’da kadın ocağın tütmesi, evin şen olması demektir. İşte bu yüzden Tonyalı kadın eli öpülesi baş tacı demektir.” dedi.

Törende Tonya Kaymakamı Osman Sayılır da yaptığı konuşmada, “Dünyanın hiçbir coğrafyasında annelerin kadınların hakkı ödenmez. Bu coğrafyada hiç ödenmez. Allah onlardan razı olsun. Yüce dinimiz islam da kadına çok önem ve değer veriyor ve cennet annelerin ayağı altındadır deniyor. Bu bağlamda annelerimizi, eşlerimizi, kardeşlerimizi bütün kadınların kadınlar gününü kutluyorum. Bu programda emeği geçen bütün herkesi kutluyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Tonya Kredi Yurtlar Kurumu, öğrencilerinden oluşan Kumulspor ve Kredi Yurtlar Kurumu personelinden oluşan Padulspor futbol takımları futsal karşılaşması yaptılar.

Karşılaşma önce her iki takımda Suriye’nin İdlib şehrinde şehit olan askerlerimiz için, sahaya “Başımız Sağolsun” pankartıyla çıktılar.

Beraberlikle sonuçlanan karşılaşmadan sonra futbolculara kupa ve madalya verildi.

Törende 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel yapılan pastanın kesimi de yapıldı.