Tonya’nın kurtuluşunun 103. yıldönümü kutlandı.

Bu yıl 103. yıldönümü etkinlikleri koronavirüs salgını ve hava muhalefeti nedeniyle bazı etkinlikler yapılmadı.  

Kutlama töreni, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından konuşan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Bugün buraya; üzerinde hür ve özgürce yaşadığımız bu toprakları, bedelini şahadetle ödeyerek bize vatan olarak bırakan ve bizi biz yapan büyük ecdadımızı minnet ve şükranla yad etmek, bu uğurda çektikleri acıları ve çileleri bir kez daha hatırlamak, çıkaracağımız derslerle günümüze ve geleceğimize yön verebilmek amacıyla toplandık.” dedi.

Belediye Başkanı Beşel konuşmasına şöyle devam etti: “Dünya yeniden evirilip çevriliyor. Sınırlar yeniden çiziliyor. Balkanlarda kısa aralıklar yeni senaryolar, yeni oyunlar sahneye kon8uluyor. Son yıllarda Ortadoğudaki hareketlenme, egemen ülkelerin talan savaşı bizim için anlamlıdır. Biz bu meydanın tam ortasındayız. Ülkemiz bu konuda yurt içinde ve yurt dışından yapılan saldırılara karşı ekonomik alanda ve siyasi alanda büyük mücadele vermiştir.”

Tonya’nın kurtuluşunun 103. yıldönümünde konuşan Kaymakamı Muhammet İkis de, “Devlet kurmakta mahir olan, bağımsızlığını korumakta her zaman canını seve seve veren aziz Türk milletinin kurmuş olduğu 17. Türk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin yiğit insanları, Tonyamızın kurtuluşunun 103. yıldönümünde burada bulunuyoruz. Cenabu Allah bir daha Folderesi’nin yiğit çocuklarına böyle acı tecrübeler yaşatmasın. Her şeyden önce aklı hür, vicdanı hür, aklını kiraya vermeyen sadakati sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine balğ olan nesil yetiştirmeyi Cenabu Allah bize nasip etsin.” dedi.

    

Tonya Hükümet Konağı önünde hazırlanan program Tonya Anadolu Lisesi Öğrencisi Dilek Koç ve Karaağaçlı Ortaokulu Öğrencisi Sedef Sağlam’ın okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının Tonya sokaklarında konser verdi.