Tonya’nın kurtuluşunun 100. yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Törenler Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasına başladı. Daha sonra Cumhuriyet alanındaki törenlere geçildi.

Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkan Vekili Ahmet Refik Yıldız yaptı. Yıldız: “Bu gün Tonyamızın Rus işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü. Üzerinde hür yaşadığımız bu toprakların bedeli şehadetler ödeyerek bize vatan olarak bırakan ve bizi biz yapan büyük ecdadımızı minnet ve şükranla yad etmek, bu uğurda çektikleri acıları ve çileleri bir daha hatırlamak amacıyla toplandık. Karabdal, Beypınarı, ve Karadağ civarlarında üç ay boyunca sürdürülen direniş Bayburt’un düşmesiyle 1916 sonlarında durdurulmuş ve 16 Temmuz 1916’da Tonyamız Rusların işgaline uğramıştır. Bir yıl 7 ay kadar düşman işgalinde kalan Tonya’mız 17 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır.” dedi.

ŞEREFLE VE KAHRAMANLIKLARLA DOLU TARİHİMİZ VAR

AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, kurtuluş töreninde yaptığı konuşmada, “Atalarımızın bize vatan olarak emanet ettikleri güzel ilçemiz Tonyamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünü hep beraber özgürce ve huzur içerisinde kutluyoruz. Anlımız ak, başımız dik olarak yürüyebileceğimiz; temiz, şanla, şerefle ve kahramanlıklarla dolu tarihimiz var. Bugün Afrin’de, günlerdir yağmur çamur, gece gündüz demeden, geri dönmeyi düşünmeyenlerle bir beka mücadelesi veriyoruz. Bunu anlayamayan; gücümüzü bozmak için her türlü işbirliğinde olan iç ve dış şer güçler, her zaman yenildi ve yenilmeye mahkum olacaklar. Bu değerli emanetleri yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev sorumluluğumuz olmalıdır. Bu vatanı korumak için hepimizin üzerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Birlik ve bütünlüğümüz bozacak, geminin su almasına sebep olacak bütün etkenlere karşı çok dikkatli olmalıyız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şiirler okundu, 100. yıl kutlaması için düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Tören, Tonya, Görele halkoyunları ekiplerinin ve Trabzon Belediyesi mehter takımının gösterileriyle sona erdi.

Törenin ardından sanatçı Onay Şahin Şahin, tören alanında bir konser verdi. Konser sırasında vatandaşlar da horon oynadı.