Tonyakoop yöneticileri hakkında suç duyurusu yapıldı. S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetim kurulu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İstifalar nedeniyle üç kişiye inen yönetim kuruluna, ortaklardan Vildan Karagöz ve Hüseyin Köksal alındı.

Kooperatife ait süt fabrikasında iki günden beri süt alımı durdurulmuştu.

Kooperatifin avukatlığını üstlenen Trabzon Barosu avukatlarından Avukat Cengizhan Cora, hazırladığı dilekçeyi, Tonya Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etti.

Avukat Cora, 2009 yılında göreve gelen ve 2018 yılına kadar yönetim görevini üstlenen yöneticiler hakkında suç duyurusu yaptıklarını ifade etti.

Av. Cora açıklamasında şöyle dedi: “Tonyasüt Kooperatifi sekizinci aydan sonra Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Yakupoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Sezgin ve diğer üyeler tarafından suç duyurusu kararı alınmıştır. Yönetim değişikliğinden sonra kooperatif hakkında protestolar ve icra takipleri başlamıştır.
Tonya Kooperatifi için iki adet rapor hazırlandı. Bunlardan bir tanesi bağımsız denetçi tarafından, diğeri ise kooperatifin denetim kurulu tarafından hazırlanmış ve yönetim kurulunun incelemesine sunulmuştur. Yönetim kuruluda karar defterine almış olduğu karar gereğince, her iki raporu da görmezlikten gelmemiş ve raporlar hakkında bir suç duyurusunda bulunulmasını istemiş. Biz de bu karar doğrultusunda Tonya Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk ve savcılığa da gerekli bilgiyi verdik.”

“Kim ki kooperatifin zararına iş yapmışsa hukukun önünde hesap vermesini istiyoruz.” diyen Cora, şöyle devam etti:

“Savcılığa verdiğimiz ihbar metnimiz 2009 ve 2018 yılları arasında kooperatifin kayıtlarında usulsüzlüklerin olduğu, hayali ticari ilişkilerin olduğu, kooperatif kanununa aykırı tespitleri biz savcılık makamına bildirdik. Bu süre zarfında kim ki kooperatifin zararına iş yapmışsa hukukun önünde hesap vermesini istiyoruz. Savcılıktan istediğimiz şudur: Alanında uzman bir bilirkişi heyeti oluşturması, heyetin içerisinde gıda mühendisi, ziraat mühendisi, mali müşavir, bağımsız denetçi ve bir bilirkişinin olmasını istedik. Bir an önce kooperatifteki defterleri bütün ticari kayıtları, muhasebe kayıtlarını, faturaları, karar defterlerini, irsaliyeleri, üretim kayıtlarına, pazarlama kayıtlarının tamamına el konarak oluşturulacak heyet tarafından burada bir usulsüzlük var mı, yok mu? Bir zimmet suçu oluştu mu, oluşmadı mı? Bir dolandırıcılık var mı, yok mu? İrtikâp suçu oluştu mu, oluşmadı mı? Ve Kooperatifler Kanununa bir muhalefet oluşup oluşmadı mı hususunda bir rapor hazırlanmasını bu raporda sorumlu kişilerin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını talep ettik.”

“Burada kul hakkı vardır.” diyen Cora açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu inceleme, 2009 ve 20018 yılları baz alınarak yapılacaktır. Bu konu artık savcılığa intikal etmiştir. Artık şu şahıs şunu yapmıştır, bu şahıs şunu yapmıştır diye bir beyanat vermemiz doğru değil, böyle bir şeyimiz olsaydı ihbar dilekçemizde bu isimleri zikredebilirdik. Biz burada Tonya Kooperatifinin yönetiminde kim görev almışsa, kim karar merciinde bulunmuşsa, hukuka aykırı bir davranışta olmuşsa savcılığımızdan tespit etmesini istiyoruz. Sonuçta buradan çıkacak olan karar, yapılacak inceleme tamamımızı bağlayacak. Soruşturma kapsamında tamamen şeffaf olacağız. Bu kooperatif beş kişinin inisiyatifinde değil, 2760 tane ortağın inisiyatifindedir. En ağır tabirle kul hakkı vardır.”

Öte yandan üç kişiye inen yönetim kuruluna, ortaklardan Vildan Karagöz ve Hüseyin Köksal’ın alındığı bildirildi.

Suç duyurusunda bulunulması için Başkan Mehmet Yakupoğlu, yönetim kurulu üyeleri Ali Sezgin, Cafer Köroğlu, Vildan Karagöz ve Hüseyin Köksal’ın avukata yetki verdikleri öğrenildi.

Kooperatif yönetim kurulu adına konuşan Ali Sezgin de şöyle konuştu:

“Yaptığımız bu suç duyurusuna, tamamen öz irademizle ve vicdanımızın sesini dinleyerek karar verdik. Bu kararı verirken kimsenin yönlendirmesinde, etkisinde kalmadığımızı herkesin bilmesini isterim.”