İYİ Parti Trabzon il yönetiminde görev alan Kudu’dan zehir zemberek açıklamalar.

AKP’den istifa ederek İYİ Parti saflarına katılan Tonya’nın Kalemli Mahallesi’nden Beytullah Kudu, “Parti içi demokrasinin ortadan kalktığı ve liyakat sisteminin önemsizleştirildiği AKP, ülkeyi içinde bulunduğu sarmaldan çıkaracak vizyona ve kadrolara sahip değildir. Kuruluş felsefesinden uzaklaşan parti ortak aklı tesis edecek bir siyasi zeminden kopmuştur.” dedi.

AKP’yi “Güç zehirlenmesi” ile nitelendiren ve “Tavandan tabana sirayet etmiş, aykırı hiçbir sese tahammül kalmamıştır.” diyen Kudu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Hukuk Devleti" olmaktan uzaklaşırken, çokça şikayet edilen "güçlülerin hukuku" ilke olarak benimsenmiştir. Partililerin bile kendilerine anlatamadıkları, açıklayamadıkları hukuksuz atamalar, "devleti istila" edercesine yayılmıştır. Bu zihniyet bulanıklığı ve liyakat yoksunluğu devletinin geleceğini kendi geleceğinden çok düşünen herkesi endişelendirmiştir. Bazen anlaşılmak için abarttık, bazen anlaması gerekenlerin omuzlarını kabarttık ancak "sağır sultan duydu", muktedirlere endişesi olanlar seslerini duyuramadı.”

Türkiye’nin, bu zihniyetin yorgunluğunu ortadan kaldıracak, alternatif parti olmaktan öte, alternatif siyaset zemini, ruhu ve anlayışı oluşturacak bir oluşuma gereksinim duyduğunu iddia eden Kudu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Demokrasi bilinci gelişmiş bir yönetişim sistemini düstur edinecek "merkezi bir yerde" konumlanacak, herkesi ve her kesimi kucaklayacak, herkesin ve her kesimin kendini ait hissedeceği bu oluşum talebi, zarureti karşısında bizim kayıtsız kalmamız söz konusu olamazdı... Toplum için bir gereksinim, seçmen için bir umut, ülke için güçlü bir gelecek olan İYİ PARTİ, milletimizin talebinin tezahürüdür. Ben de, bu gerçekler ve gerekçeler karşısında, ülke siyasetine katkı sağlamak adına doğru siyaset zemininin İYİ PARTİ çatısı altında oluşacağını gördüm. AKP’den ayrılarak İYİ Parti’ye katıldım.”