S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Tonyakoop) olağanüstü kongreye gidiyor.

Ekonomik darboğazda bulunan kooperatifin yönetiminde de değişim yaşandı. Hastalığı nedeniyle Kemal Tonya başkanlıktan ayrıldı, yerine Mehmet Yakupoğlu getirildi.

Yönetim Kurulu, kooperatifi özel bir şirkete kiralamayı düşünüyor.

Kemal Tonya ve yönetim kurulu üyesi Mustafa Kalyoncu’nun istifa dilekçelerini posta ile gönderdikleri bildiriliyor.

Göreve yeni getirilen başkan Mehmet Yakupoğlu, önümüzdeki günlerde genel kurulu toplayacaklarını ifade etti.

Ekonomik sıkıntıların yaşandığını belirten Yakupoğlu Tonyahaber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2018 yılı Şubat ayında o dönem başkan olan Kemal Tonya yönetimde toplandık. Başkan bizi kooperatifin durumu hakkında bilgilendirdi. Mevcut koşullarda işletmenin yürütülemeyeceğini anlattı. Becayiş kredisi kullanıldığını, bu kredinin de kooperatife ağır bir faiz yükü getirdiğini söyledi. Başkan bir süre sonra hastalanınca göreve devam edemedi. Biz de yönetim kurulu üyesi Ali Sezgin’le işletmenin durumunu inceledik. Kaynak sağlanmadan kooperatifin yürümeyeceğine karar verdik.”

Yönetim Kurulu Başkanı Yakupoğlu, şöyle devam etti: “Bizim görüşümüz, bu şartlar altında kooperatifin yürümesi mümkün değil. Maddi durumu uygun olan bir şirkete işletmenin kiralanması uygun buluyoruz. Bununla ilgili olarak ortakları bilgilendirmek amacıyla bir genel kurul kararı aldık. Önümüzdeki günlerde genel kurul tarihini belirleyip duyuracağız. Bu arada yönetim kurulu üyeleri Kemal Tonya ve Mustafa Kalyoncu istifa dilekçelerini yönetimimize gönderdi. Ancak, istifalarını henüz kabul etmiş değiliz.”

Öte yandan Denetleme Kurulunun yaptığı inceleme sonucu hazırladığı raporu yönetim kuruluna verdiği öğrenildi.