Yıllarca değişik illerde Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü görevinde bulunan emekli Ziraat Mühendisi Kemal Koç, yöredeki yatırımlarla ilgili görüş ve önerilerini açıkladı.

Zaman zaman yaylalara geziye çıktığını ifade eden Koç, Tonyahaber’e yaptığı açıklamada, yapılan yollar ve Folderesi boyunca yapılan taşkından koruma duvarları ile ilgili görüşlerini anlattı.

Koruma tedbirleri alınmamış…

Tonya Erikbeli karayolunun zamanından önce yıpranmaya başladığını dile getiren Koç şöyle dedi: “Ömrümün çoğu yatırımcı dairelerde geçtiği için bir yöreye yaptığım gezintilerde gözüm hep kamu yatırımlarına takılır. Örneğin Tonya Erikbeli yolunun zamanından önce yıpranmaya yüz tuttuğunu gözlemledim. Yol yapıldıktan sonra koruma tedbirleri alınmamış, kıyı koruma hendekleri, (derivasyon kanalları) açılmamış dolasıyla yağmur ve sel suları yolun altına (içine) girerek, toprağı şişirmek suretiyle yolun tahrip olmasına vesile olmuştur. Karayolları ve belediyeler durumla acilen ilgilenmelidir.”

Birkaç alabalık göleti yapılabilirdi…

Folderesi yatağında yapılan taşkından koruma duvarları ile ilgili konuşan Kemal Koç, “Folderesi üzerinde yapılan kamu yatırımları yanlışlarla doludur. Örneğin dere üzerinde yapılan sel savaklarının yerine birkaç adet gölet yapılsa (alabalık göleti) çok daha faydalı olurdu. Fol deresinin özellikle sağ tarafında (ormanlık ve boş arazı olduğu kesimler) kıyı koruma duvarı yapmaya hiç gerek yoktu. Kıyı koruma duvarı iskan sahasının dışında nadiren yapılır. Orman İşletme Müdürlüğünün toprak muhafaza amaçlı yaptığı çalılardan oluşturduğu setlerin bir faydası olmaz, bunlar ölü yatırımlardır.” dedi.

Kurallara uyulmuyor

Kadırga Yaylasında bulunan WC’lerde su akmadığını ve temizlik kurallarına uyulmadığını ifade eden Koç, yaptığı gözlemler sonucu tespitlerini şöyle belirtti:

“Kadırga pazarı içinde de düzen yoktur. Örneğin, WC’lerde uzun zamandan beri su akmıyor. Koronavirüsü dikkatte alıp kuralarla uyan olmuyor. Dolmuşlar haddinden fazla yolcu alıyor. Kadırga silsilesinin bilhassa vadi içlerinin bir an önce yörenin yapısını uygun ağaçlarla ağaçlandırılması gerekiyor. Kadırga pazarının içerisinde yapılan platformun kamu paralarının nasıl carcur edildiğinin güzel bir göstergesidir.”