Karadaniz Bölgesinde yaylalarda yapılan kaçak yapıların yıkımı sürüyor.

Trabzon Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince, yayla ve meralarda 2017 yılından sonra yapıldığı ya da yapımına başlandığı tespit edilen yapıların yıkılması için çalışmalar başlattı.

Yaylalardaki imar talanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Milletvekili Salih Cora, TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren yasayla ilgili olarak, “Bu yasa, imar barışı değil, imar talanı haline geldi.” dedi.

Tonya ilçesine yaptığı ziyaret sırasında konuşan Cora, “Geçtiğimiz aylarda İmar Barış Yasası çıkardık. TBMM’de çok önemli bir yasayı hayata geçirdik. İmar Barış Yayası ile devlet ile millet arasındaki kavgayı sona erdirmeyi amaçladık. Ama bu yasa birileri tarafından imar barışı değil, imar talanı olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Her ne olursa olsun yaylalarımızı bir taraftan turizme açarken, turizm potansiyelinden değerlendirirken, yörenin ekonomik değerlerine katma değer sağlarken, yaylalarımızı başkalarına, yabancılara ve yaylayı amacı dışında kullananlara rant amaçlı olarak teslim edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

“Çok katı bir duruşumuz vardır. İmar Barış Yasası’ndan yararlanıp yapı kayıt belgesi alanların dışında, ısrarla yaylalarda yapılaşmanın önünü açacak adımlar atan kim olursa olsun, buna karşı müdahale edeceğiz, fırsat vermeyeceğiz.” Şeklinde konuşan Cora şöyle devam etti:

“Kim olursa olsun, kimsenin bu konuda gözünün yaşına bakmayacağız. İmar Barış Yasası’nın, imarı talan yasası, yaylaları ranta dönüştürme yasası olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Yapı kayıt belgesi verip aradaki ihtilafı, huzursuzluğu sona erdirmiş olacağız. İleride, bu yapı kayıt belgesi ile beraber, eğer bir kentsel dönüşüm söz konusu olduğunda, yapı kayıt belgesi olan hak sahibine gerekli bedelleri ödeyip bir mağduriyetin önüne geçeceğiz. Mağduriyetin önüne geçmek için bir hukuki tedbir aldık. Bu tedbir, başkaları tarafından yanlış anlaşılmamalıdır. Yaylalarda yap sat yapanların, ranta dönüştürenlerin gözünün yaşına bakmayacağız.”