KETAŞ süt fabrikası kapandı.

30 yıldan beri bölgede süt ürünleri üreten işletmenin 2019 yılı içinde satışa çıkacağı bildirildi.

800 ortaklı işletmede çalışan 30 işçinin de çıkışı verildi.

1974 yılında Almanya’daki gurbetçiler tarafından Elektronik Sanayi olarak kurulan, daha sonra gıda sektörüne geçen KETAŞ Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketine ait KETAŞ Süft Fabrikası ekonomik kriz nedeniyle kapandı.

Vakfıkebir ilçesi Güneyköyü’ndeki süt fabrikası 1987 yılında üretime başlamıştı.

800 ortaklı şirketin süt fabrikası 30 yıldan beri ürettiği süt ürünlerini ülkenin değişik bölgelerinde pazarlıyordu.

Beyaz peynir, kaşar peyniri, tereyağı, yoğurt, lor peyniri üreten fabrika, 31 Aralık 2018'de kapılarını kapattı.

İşletmenin altı-yedi ay içinde satılacağını ifade eden Ketaş Gıda Sanayisi Muhasebe Yetkilisi Yılmaz Şeref, "İşletme 1974 yılında Almanya'da kuruldu. 1987 yılında Vakfıkebir'de üretim yapmaya başladı. Üretim olarak beyaz peynir, kaşar peyniri, tereyağı, yoğurt, lor peyniri olmak üzere bölgenin lokomotif durumundaydı. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle de fabrika kapatılmış durumdadır. Alt veya yedi ay içerisinde de işletme satılacak." dedi.

Şeref, "İşletmenin 800 ortağı var. 800 ortak, mal değerleri belirlendikten sonra borçlar ve alacaklıların ödemelerinin yapılmasının ardından kalan para ortaklar arasında bölüşülecek. İşletmede 30 işçi vardı. Onların da çıkışını verdik." şeklinde konuştu.

KETAŞ Gıda San. Tic. A.Ş.'nin kapatılmasının yönetim zafiyetinden kaynaklandığını belirten Şeref, "Bu işletme iyi yönetilemedi. Gelen kişiler burayı kendi amaçları doğrultusunda kullandılar. İşletmeyi perişan hale getirdiler. Buranın üretim izin belgeleri ve markası var. Satın alacak olan, bu marka değerini daha yukarıya taşıyabilir. Buranın sahibi olmadığı için bu duruma düştü. Burayı alacak olan kişi, eminim buradan kâr edecektir. Çünkü süt fabrikaları kâr eden kuruluşlardır" dedi.