Enerji dağıtım şirketlerinin yüksek fiyat tarifesi ve zamlı tarifeleri neredeyse insanların yüksek faturalar ödemesine ve neticesinde de isyan etmesine neden oluyor.

Tonya’daki Arslanoğlu Alabalık Tesisleri’nin sahibi Cemil Arslan, kurduğu sistemle ne elektrik sıkıntısı yaşıyor, ne de yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyor.

Cemil Arslan, alabalık tesisleri için dereden havuzlara aldığı suyu tekrar dereye akıttığı yere elektrik türbini kurarak ihtiyacı olana elektriği kendisi üretiyor. Bu sayede de enerji dağıtım şirketlerinin zamlı fiyatlarından etkilenmiyor, borcu nedeniyle de elektriği kesilmiyor.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce işletmesinin hemen altından geçen Folderesi üzerine 60 bin TL maliyetle bir elektrik türbini kurduran Cemil Arslan, geçen süre içinde işletmesinin elektrik ihtiyacı ve çevre aydınlatması ile birlikte iki evinin enerjisini de buradan sağlıyor.

10 yıl önce elektrikçi olan kardeşinin böyle bir fikri gündeme getirdiğini ifade eden Cemil Arslan, “Kardeşim Ahmet Arslan elektrikçidir. Aynı zamanda da işletmemin ortağıdır. Böyle bir fikir gündeme getirdi ve birlikte maliyetini karşıladık. Burada dereden alabalık havuzlarına aldığımız suyu tekrar dereye boşaltırken kurduğumuz sistemle elektrik üretiyoruz. Bölgemizde biz bir ilkiz. Sadece Şalpazarı’nda daha düşük kapasiteli bir sistem daha olduğunu biliyorum ama bizimki kadar yüksek kapasiteli değil. Biz, 20 KW’lik bir elektrik üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

60 bin TL maliyetle kurdukları sistem sayesinde elektrik konusunda büyük tasarruf sağladıklarını ifade eden Cemil Arslan, “İşletmemiz için 2 bin TL, iki daire için de toplam 400 TL olmak üzere aylık toplamda 2 bin 400 TL dolayında bir tasarruf sağlıyoruz.” dedi.