Kooperatif yönetim kurulu üyeleri özerlerindeki malvarlıklarını devrettiler.

S.S. Tonya ve Bütün Köylerini Tarımsal Kalkınma Kooperatifi genel kurulu öncesi kamuoyundaki iddialar, kesinlik kazandı.

Genel kurul sırasında yapılan açıklamalarla yönetim kurulu üyelerinin üzerlerindeki malvarlıklarını ortaya çıktı.

Eleştiriler üzerine söz alan önceki yönetim kurulu başkanı Kemal Tonya, Ziraat Bankasına olan borç nedeniyle herkesin mal varlığını sağlama almasını düşündüklerini söyledi.

Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ve hiçbir şekilde hibe kredi almadıklarını ifade eden Tonya şöyle konuştu:

“Bize verilen sözler, hibe kredi çıkartacağız sözleri, çıkıp kürsüde 4 trilyon hibe kredi çıkartıldı diye söylenen sözlerin hepsi yalan. İkinci ayda yaptığımız kurtarma operasyonundan yönetim kurulu arkadaşlarımızın hepsinin haberi var. Ziraat Bankasının parasını biz ödemeyeceğiz dedik. Ödemediğimiz zaman banka üstümüze gelecek. En azından herkes mal varlığını sağlama alsın diye tedbir aldık. Cafer Köroğlu’nun iki dairesi devredildi. Maaşından başka geliri olmayanlar için bir hamle yapmadık. Bu hamleyi bilinçli bir şekilde yaptık.

İstifaların sebebi, Bazı arkadaşlarımız imza atmaktan kaçındı. Ahmet Kurt, Trabzon’a gittiği için ayrıldı. Hiçbir yönetim kurulu üyesi, benim Tonyasüt’te yapılanlardan haberim yoktur diyemez. Huzur haklarını almaya sıra geldiği zaman atılan imzadan haberi var da diğer imzalardan nasıl haberi yok. Benim param gerekirse fabrikaya hibe de olabilir. Ben paramı almasam da olur.”