Bakan’dan destek istedi.

Tonya Süt Fabrikasının üretimi durdurmasını ilçe için “kara gün” olarak niteleyen Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada Tarım ve Orman Bakanından destek istedi.

Komisyon çalışmalarına katılarak söz alan tek Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, kooperatifin kurtarılması ve yeniden üretime geçebilmesi için faizsiz kredi desteği verilmesini istedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de hazır bulunduğu Plan Bütçe Komisyonunda sürdürülen Tarım ve Orman bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşan milletvekili Kaya, şunları söyledi:

İŞÇİLER İŞSİZ, ÜRETİCİLER MAĞDUR KALDI

“Sayın Bakan, sizden istirham ediyorum. Tabii yorulduk, gün sonu… Biraz dikkatler dağıldı ama dikkatle dinlemenizi istiyorum. Tonyasüt Trabzon’un önemli kuruluşlarından biridir. 1969 yılında kurulan, 2700 aktif üyesi bulunan Tonya Süt Kooperatifi, Tonyamız için en büyük ekonomik dayanaktır. 14 bin 100 nüfuslu Tonyamızın tüten tek bacası olan fabrikamızda, normal şartlarda günde 30 ton süt işlenmektedir. Coğrafi işaretle tescillenen Tonya Tereyağı bu fabrikada üretilmektedir. Ne yazık ki 50. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan bu değerli fabrikamız, markamız, kooperatifimiz bir iflasla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu nedenle Tonya ilçemiz en kara günlerini yaşamaktadır. Kooperatifin kötü yönetilmesinden kaynaklanan üretimin düşmesi ve borçların artışıyla Tonya Süt Fabrikasında üretim durdurulmuştur. Fabrikada çalışan yaklaşık elli işçi işsiz kalmış ve fabrika sayesinde geçimini sağlayan binlerce kadınımız mağdur olmuştur. Tonyasüt halkın alın teridir, ekmeğidir, çocuğunun okul parasıdır. Süt fabrikasında üretimin durdurulması, Tonya’nın tek geçim kaynağı olan hayvancılığın yok olmasına sebebiyet verecektir.”

KOOPERATİFE FAİZSİZ KREDİ İSTEDİ

Kooperatife faizsiz kredi sağlanmasını isteyen Milletvekili Kaya, Bakan’dan ricada bulunarak kooperatifin kurtarılmasını istedi. Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Bakan, Tonya Süt Fabrikası gibi önemli değerimize ve Tonyamıza sahip çıkılmasını istiyoruz. Çok zaman geçirmeksizin Tonyalı süt üreticilerimize süt ineği ve faizsiz kredi desteği verilmesini ve fabrikamızın kurtarılmasını sizlerden rica ediyorum. Ayrıca fabrikanın ve kooperatifin yönetimsel sorunlarının giderilmesi gerekiyor. Bakanlığınız temsilcilerinden, milletvekillerimizden, yerel yöneticilerimizden ve süt üreticilerimizden oluşan bir komisyon fabrikanın kurtarılması için çözümlerin üretilmesini ve kurtarılmasını rica ediyoruz. Trabzon ve Tonya için çok önemli olan Tonya Süt Fabrikamızın sorunlarını aşması ve üretimine devam edebilmesi için Bakanlık olarak ilgi ve desteklerinizi talep ediyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirili ve Bakanlık bürokratlarının, Kaya’nın konuşmasını dikkatle dinleyerek not aldıkları bildirildi.