Taksiciler eylem yaptı.

Tonya Merkez, İskenderli ve Sayraç Taksi duraklarında çalışan taksiciler eylem yaparak Tonya-İskenderli-Beşikdüzü karayolunu trafiğe kapattı.

Bir yıl önce TİSKİ tarafından kanalizasyon çalışması yapıldıktan sonra, onarılmayan karayolunda taksiciler eylem yaptı.

Tonya Düğün Salonu önünden itibaren karayoluna araçlarını park ederek kontak kapatan sürücülere halk da destek verdi. Yolda, kısa sürede 60 dolayında araç konvoyu birikti.

Kanalizasyon bozdu…

Karayolundan geçen kanalizasyon altyapı çalışmasından sonra bozulan asfaltın yapılmadığını ve bozulan zeminin kazaya davetiye çıkardığını belirten taksiciler, “Yol tek şeride düştü. Ağır tonajlı araçlar gelince sıkıntı oluyor.” dediler.

Taksici esnafının ilçe kaymakamı ile görüşmek istediklerini belirtmeleri üzerine, olay yerine gelen Tonya Kaymakamı Bayram Yıldız eylemcilerle görüştü.

Sekiz aydır yapılmadı

Görüşme sırasında konuşan taksici esnaflarından Kâzım Aktaş şöyle dedi: “Yaklaşık sekiz ay oldu. TİSKİ’nin kanalizasyon çalışması yaptı. Asfaltı yıkıp geçti. Üzerinde bir çalışma yapılmadı. Burada büyük sıkıntı yaşanıyor. Yolumuz dar, yolu bilmeyen vatandaşlar buradan geçti mi sıkıntı oluyor. Hatta yolun birçok yerinde kazalar meydana geldi.”

Ambulasın yapamadığını yapıyoruz

Çok sayıda vatandaşın da katılarak destek verdiği eylemde taksici esnaflarından Tahsin Elvan da, “Bu yol bir yıldan beri kanalizasyon çalışmasından dolayı yıkıldı. Kanalizasyon boruları kapatıldıktan sonra yol tek şeride düştü. Bu yol mahalle bağlantı yolu değil, Tonya Beşikdüzü bağlantı yoludur. Bu yoldan çok fazla araç gidip gelmekte öğrenci servisleri gidip gelmekte. Biz taksiciler burada yaz kış ambulansın yapamadığı görevleri yapıyoruz. Kışın burada kardan dolayı çok büyük tehlikeler atlatıyoruz. Yol tek şeride düştüğü için burada taş ocağında çalışan ağır tonajlı kamyonlar kesinlikle büyük risk oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Temel Arslan da, bir yıldan beri yolun yapılmadığını, tonajlı araçların tehlike saçtığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bir yıla yakın bu yol harap bir vaziyettedir. Biz burada tehlikeler geçiyoruz. Tonajlı arabalar tehlike saçıyor. Bir ölüm olmadan buranın halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” 

Karayolları ile görüşecek

Olay yerinde taksicileri ve vatandaşları dinleyen ilçe kaymakamı Bayram Yıldız, konuyu karayolları yetkilileri ile görüşeceğini ifade ederek şöyle dedi: “Devlet olarak bu yolları onarmamız, yapmamız lazım. Sürekli devlet büyüklerimiz demiyor mu yol medeniyettir diye. Bizim bunu yapmamız gerekiyor. Zorunluluktur. Yapılması gerekiyor. Ben karayolları ile görüşeceğim.”

Taksici esnafı, yaklaşık iki saat sürdürdükleri eylemleri sırasında, kapattıkları yoldan sadece ambulansların geçmesine izin verdi.