Trabzon’un Tonya İlçesi’nde yaşayan kadınlar, büyük ve küçükbaş hayvanlarını daha iyi şartlarda besleyebilmek için yüksek rakımlı yaylalara göç ettiler.

Genelde aile ekonomisine destek olmak amacıyla çıkılan yaylalarda, çocukların yanında yetişkin kadın ve erkeler de meralarda büyük ve küçükbaş hayvanlarını otlatarak onlara çobanlık ediyorlar.

Yaşlısıyla, genciyle hayvanları ile bütünleşen yaylacılar onlarla kucak kucağa, dudak dudağa bağlılıklarını gösteriyorlar.

EVİNDE ANA MERADA ÇOBAN

Karadeniz kadınının vazgeçilmezleridir hayvanları. Evinde ana olduğu gibi tarlasında işçi, merasında çobandırlar.

Tonyalı kadınlar hayatlarını sürdürebilmek için, aile ekonomisine destek olabilmek için, eşi ile birlikte omuz omuza hayatın tüm zorluklarını aşmak için her taşın altına ellerini koyarlar. Yeri gelir onları evinlerinde şefkatli bir anne, yeri gelir ineklerinin başında bir çoban olarak görürsünüz.

İNEKLERİNİ KENDİLERİNDEN BİR PARÇA GÖRÜRLER

Karadenizli kadınlar yaylalarda güne erken başlar. Sabahları ahırdaki ineğini yedirmeden evlerinde sofra kurmazlar. Önce ineklerinin karnını doyurur, ardından eşinin ve çocuğunun kahvaltısını hazırlarlar. Sonra da kendinden bir parça olarak gördükleri ineklerini ahırdan çıkartıp meralık alanlarda onlara çobanlık yaparlar.

Yaylacı kadınlarımız ineklerini kendilerinden bir parça olarak görürler, onları severken çocuklarını sever gibi severler, ineği hastalığında endişelenir, doğum yapacağı zaman sabaha kadar uyumayıp yanında beklerler.

HAYVANLARINA ÖZEL SÜSLER YAPARLAR

Yoğun çalışma temposu arasında fırsat buldukça el emeklerini de ortaya korlar. Renk renk iplerden ve boncuklardan hazırladıkları örgüleri, püskülleri de hayvanlarını süslemek için hazırlarlar. İneklerinin daha güzel görünmesi için başına, boynuna bağlarlar. Hayvanların sırtına, kuyruğuna başına bağlanan püsküller bir renk cümbüşü içinde doğayla da bütünleşir.

Karadeniz Bölgesi’nde yaylacılık kültürünün çok eskiye dayandığını ve bu kültürün yaşatılmasında da kadınlarının çok büyük bir emeğinin olduğunu söyleyebiliriz.