Meralarda izinsiz yapılan evlerin tespit çalışmaları başladı.

İçişleri Bakanlığının genelgesi gereğince meralarda izinsiz yapılan evlerin tespit edilmesi için kurulan komisyon çalışmalara başladı.

İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda hazırlanan komisyonda, Belediyeden, Emniyet Amirliğinden, İlçe Tarım Müdürlüğünden, Kadastro Müdürlüğünden birer görevli ile Ortamahalle, Yenimahalle ve Karşular Muhtarları da hazır bulundu.

Edinilen bilgiye göre Kadıralak Yaylası’nın Yenimahalle ve Ortamahalle bölgesi ile Karşular Mahallesi Barak mezeresinde toplam 19 evle ilgili tutanak tutuldu. 19 evin 1'i Karşular, 6’sı Ortamahalle, 12’si de Yenimahalle semtinde.

İçişleri Bakanlığının genelgesinde 01.01.2017 tarihinden sonra mevzuata aykırı şekilde yapılan evlerin tespiti ve hazırlanacak listenin Bakanlığa gönderilmesi istendi.

Vatandaşlar tepkili…

Yaylalarda başlatılan tespit uygulamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Biz, kadimden beri bu yaylalarda oturuyoruz. Dededen-babadan kalma evlerimiz yıkılınca yerine yenisini yapmak zorundayız. Bize yol gösterilsin, yardımcı olunsun. Doğanın bozulmasını biz de istemiyoruz. Ancak, Trabzon-Boztepe’de yapılan oteli kimse görmüyor. Sürmene-Çamburnu’nda orman yakılıyor, arkasından villalar yapılıyor. Bunlar doğayı bozmuyor mu? Bunları da yetkililere hatırlatmak istiyoruz.” dediler.

Muhtar: “Doğa bozulmasın…”

Ortamahalle Muhtarı Muammer Liman Sağlam da tespit çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün komisyonla birlikte Bakanlığın genelgesi uyarınca Kadıralak Yaylası’nı inceledik. Yeni yapılan evlerle ilgili tespitler yapıldı. Doğa harikası Kadıralak Yaylası’nın doğasını bozmaya kimsenin hakkı yok. Ancak, devlet vatandaşlarımıza destek vermeli, evlerin dış cephesi ahşapla kaplanarak doğaya uygun hale getirilmeli.”

Tonya sınırları içinde bulunan yapılacak yaylalar şunlar:

SIRA NO : YAYLA ADI :

1          Menteşe Yaylası

2          Zeyret Yaylası

3          Kırıklık Yaylası

4          Horamada Yaylası

5          Batak Yayla

6          Bayır MahalleYaylası

7          Boğuntu Yaylası

8          Büyükalan Yaylası

9          Erikbeli Yaylası

10       Fındıcak Yaylası

11       Karakaya Yaylası

12       Kurnan Yaylası

13       Çağman Yaylası

14       Çukur Yaylası

15       Armutluk Yaylası

16       Zevon Yaylası

17       Alan Yaylası

18       Şarlı Yaylası

19       Seloba Yaylası

20       Kızılağaç Yaylası

21       Ali Meydanı Yaylası

22       Akkese Yaylası

23       Halistire Yaylası

24       Küçük Yayla

25       Akkıranı Yaylası

26       Derin Yayla

27       Kuzmuku Yaylası

28       Kıran Yaylası

29       Düzleme Yaylası

30       Kadıralak Yaylası

31       Rosodo Yaylası

32       Devor Yaylası

33       Risafa Yaylası