Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan ince uzun yapraklı ‘mavi yıldız’ çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası, eşsiz manzarası ve mavi rengi ile ziyaretçilerini büyüledi. Ortaya çıkan görsel şöleni görebilmek için yaylaya akın eden binlerce kişi de,  'Mavi yıldız' çiçeklerinin sadece iki hafta süreyle görülebileceği yaylada muhteşem manzaranın keyfini yaşadı.

İlçeye 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte mavi yıldız çiçeklerinin açmasıyla mavi örtüyle kaplanması seyri doyumsuz görüntüler oluşturdu. İlkbaharın gelişini simgeleyen çiçeklerin açmasıyla, yeşilin birçok tonlarını ziyaretçilerine sunan yayla, mavi yıldız çiçekleriyle renk cümbüşüne dönüştü.

YAYLAYA ZİYARETÇİ AKINI

Yöreyle özdeşleşen mavi yıldız çiçekleriyle maviye bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da yaylaya tur programları düzenledi. Çiçeklerin ortalama 2 hafta süreyle görülebilecek olmasıyla yaylaya akın eden vatandaşlar havanın güneşli olmasıyla manzaranın tadını doyasıya çıkardı.

'MAVİ YILDIZI KORUMAMIZ LAZIM'

Yörede uzun yıllardır kalan emekli öğretmen-yazar Hasan Kalyoncu mavi yıldız çiçeklerinin korunması hakkında bilinçli olunması gerektiğini vurgulayarak "Burada katlı beton evlerin yapıldığını görüyorsunuz. Bu evleri yıkmak kolay değil, onları doğaya uygun hale getirmek için proje geliştirmek, ev sahiplerine destek sağlamak lazım. Mavi yıldız çiçeği Avrupa Birliği Bern Sözleşmesi ile koruma alınmış. Soğanlı bir bitki, bunu tahrip edersek bir daha yetişmez. Bu konuda da halkı bilinçlendirmek lazım. Yayla, 3. derece doğal SİT alanı olmaktan çıkarıldı. Sürdürülebilir koruma ve kullanım statüsü çevrildi. Bir yandan da Tabiat Parkı ilanı ediliyor. Bu çalışmalar, zaman içinde Kadıralak Yaylası’nı betona boğar. Yaylanın yolu yapılsın, bırakın insanlar doğadan yararlansın." diye konuştu.

'DOĞAYI TEMİZ TUTMALIYIZ'

Manzaraya hayran kaldıklarını dile getiren Özgür Maşeroğlu da ziyaretçileri çevreyi temiz bırakmaları konusunda uyardı. Bir çiçeğin binlerce kişiyi yaylada bir araya getirdiğine işaret eden Özlem Akçay ise "Biz her çiçek açtığında buraya geliyoruz muhteşem bir doğa var. Bu kadar güzelliği insanların kaçırmasını istemiyorum. Mutlaka 15 gün içinde herkes gelsin ama doğayı koruyarak ve severek…" ifadesinde bulundu.