Tonya’nın en önemli turizm alanlarından biri olan Kadıralak Yaylası’nda yapılması planlanan göletin ihalesine onay verildi.

Kadıralak Yaylası’nın Yenimahalle, Çamlı ve Karaağaçlı Mahalleleri sınırları içinde Hayvan İçme Suyu (HİS) Göleti yapılacak.

Mülkiyeti, mera ve orman alanı olan bölgenin, meşçere haritasına göre orman alanı, kadastro verilerine göre orman ve çok az bir kısım mera alanı kullanımında olduğu ifade edildi.

Her yıl nisan ayında açan ve ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği koruma altına alınan ince uzun yapraklı `mavi yıldız´ çiçeğinin yetiştiği yaylada yapılacak gölet ile Tonya’da ikinci bir Uzungöl havası yaratılacak.

600 (altı yüz) takvim iş gününde tamamlanacak olan göletin ihalesinin 17 Mayıs 2021 tarihinde yapılacağı bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğü tarafından, Araklı Yeşilyurt Mahallesi Pınarbaşı Demir Deresi Taşkın Koruma işi ile Tonya Kadıralak Göleti (HİS) işi için toplamda 10,5 milyon TL’lik yatırımın ihalelerine onay verildiği öğrenildi.

“İKİNCİ BİR UZUNGÖL OLACAK”

Kadıralak Yaylası ikinci bir Uzungöl olacak ve eşsiz doğası, tabiat parkı, gölü ile birlikte bir bütün olarak ilimizin en önemli Turizm destinasyon merkezi haline gelecektir diyen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Kadıralak Yaylası, Veli Tepesi ve Erikbeli Turizm tesisi, bir bütün olarak değerlendirildiğinde turizm cenneti olan ilçemizin turizm tesisleri yönünden büyük bir ihtiyacı karşılanmış olacaktır.” şeklinde konuştu.

600 GÜNDE TAMAMLANACAK

Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası’nda yapılacak olan Tonya Kadıralak Göleti (HİS) ihalesinin 17 Mayıs 2021 tarihinde Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü’nde yapılacağı bildirildi.

Kadıralak Deresi üzerinde yapılması planlanan ve ihale aşamasına gelen HİS göletinin

Talvegden/Akarsu yatağının en derin yerinden yüksekliği 20 m, temelden yüksekliği 23 m, uzunluğu ise 87,76 m olacak.

İhale şartnamesinde, sözleşmenin imzalandığı tarihten 10 gün içinde yer teslimi yapılacağı ve yer tesliminden 600 (altı yüz) takvim gününde göletin tamamlanacağı bilgisi yer aldı.