Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Örgütü tarafından panel düzenlendi.

“Hukuk sistemi ve ceza adaleti” konulu panele Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça konuşmacı olarak katıldı. Tonya Düğün Salonunda düzenlenen paneli Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen yönetti.

Panele, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da katıldı. Tonya ilçe başkanı Muhammet Karadeniz, İl Başkanı Turgay Güngör ve konuk milletvekilleri de panel öncesinde birer konuşma yaparak katılımcıları selamladı.

Panelde ilk konuşmayı yapan milletvekili avukat Namık Havutça şöyle dedi:

“15 Temmuz’da destan yazıldığını söylüyorlar. O gece ben, Meclis’teydim. Sağımıza solumuza bombalar düşüyordu. 15 Temmuz’dan, destan değil ihanet çıktı. 15 Temmuz kontrollü darbe girişimiydi, asıl darbe 20 Temmuz’da yapıldı. Türkiye’de hukuk yok, mal güvenliği yok. Yüzün üstünde gazeteci tutuklu. Yargı ve yargıç bağımsızlığı yok. KHK’ları Anayasa Mahkemesi denetlemiyor. Meclis’in denetlemesi için KHK’ları Meclis’e getirmiyorlar. Denetleme yok, HSK’yı, YSK’yı kim denetleyecek?”

2109 seçimlerine de değinen Havutça şöyle devam etti: “Artık yüzde otuzla, yüzde kırkla iktidar olunmuyor. Yüzde elli artı bir oy almak lazım. Onun için, solcu, Atatürkçü, liberal, ülkeyi seven kim varsa birlikte hareket etmek zorundayız.”

Panelde konuşan görevden alınan, pasaportuna el konulan Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Benim görevim bilgilendirme.” dedi.

Prof. Kaboğlu şöyle devam etti:

“Büyük Anayasa Yalanları diyorum. Referandumdan önce de bunu söyledim. 2019’a giderken “Hayır” cephesinin “Evet”e dönmesi lazım. Bu evet, demokrasiye evet olmalı. Biz görevde değilsek de boş durmuyoruz. Anayasa Derneği olarak yeni, demokratik bir anayasa taslağı hazırlıyoruz. Tamamlandığında siyasi partilerin önüne koyacağız. Önümüzdeki süreç içinde dürüst ve ahlaklı olmak zorundayız. Cemaatlerin sivil toplum örgütü olmadığını söylediğimizde kıyameti kopardılar. Sonrasını hep birlikte gördük.”

15 Temmuz darbesine de değinen ve “Bu bir darbe değildi, hizipler arası kavgaydı” diyen Prof. Dr. Kaboğlu şöyle devam etti:

“Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde, sıkıyönetim ilan edilmeli dedim. Sanık sandalyesine iki grup oturmalı ve yargılanmalı dedim. Bunlardan biri hendekleri kazanlar, biri de hendeklerin kazılmasına, silah taşınmasına göz yumanlardır. Bugün, burada yaptığımız toplantıyı gölgelemeye çalışanlar, suçluluğun telaşı içindedir.”

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı panelin sonunda dinleyicilerin soruları da yanıtlandı.