Trabzon’un Tonya İlçesi’nde geçmiş yıllara göre hayvan sayısında azalma olduğu gözlendi.

Tonya’da 2019 yılı sonu itibarıyla 13 bin 424 büyük baş, 7 bin 300 de küçükbaş hayvan olduğu ifade edildi.

Tonya’da 2019 yılı itibariyle büyükbaş hayvan sayısı 13 bin 424, küçükbaş hayvan sayısı 7 bin 300 olmak üzere toplam 20 bin 724 olarak belirlenirken yaklaşık bir yıl önce bu rakam 22 bin 686 olarak tespit edilmişti.

Yaklaşık 2 bin hayvanın azalmasının nedeninin yem fiyatlarının artması ve süt maliyetlerinin yüksekliğinin neden olduğu ifade edildi.

Bir dönemler jersey ırkının merkezi olan Tonya’da, yaklaşık 2 bin dolayında Jersey kaldığı belirtildi.

1965’te merhum Trabzon milletvekili Ahmet Şener’in katkılarıyla hayata geçirilen proje ile yerli karasığırlar, tabii tohumlama yöntemi ile Jersey ırkına çevrilmişti. Jersey üretim merkezi haline gelen Tonya’da 1980’li yıllarda 80 bin baş Jersey yetiştiriliyordu. İlçe genelinde günlük 100 tonun üzerinde süt üretimi gerçekleşiyordu.

Jersey üretim merkezi olan Tonya’dan çevre illere ve özellikle Samsun, Kahramanmaraş, Sakarya illerine damızlık Jersey satışı yapılıyordu.

Jersey ırkının azalmasında, bu ırkın önemini bilenlerin çevre illerden gelerek Tonya’da yetişen jersey buzağılarının satın alınmasının da etkili olduğu öğrenildi.

Öte yandan suni tohumlama maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, hayvan yetiştiricileri tohumlama yerine çevrelerinde bulunan muhtelif boğalarla ineklerinin çiftleştirmesiyle birlikte jersey ırkının melezleşmesine ve yok olmasına neden oluyor.