100 bin imza kampanyası bugün başladı.

24 Haziran seçimlerinde 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimler için, imza kampanyasının başlamasıyla birlikte Tonya’da vatandaşlar ilçe seçim bürosuna akın etti.

Türkiye genelinde 957 ilçedeki seçim kurullarında, cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza verme işlemi yapılacak.

Bu sabah saat 08:00’de başlayan işlemler akşam saat 20:00’e kadar devam edecek ve 9 Mayıs akşamı saat 20:00’de sona erecek.

Tonya’da bir saatte 100 üzerinde imza atıldığı öğrenildi.

Tonya İlçe Seçim Bürosu önünde bekleyen İYİ Parti ve Saadet Partisi İlçe Başkanları seçim kurulundan vatandaşlara verilen imza suretlerinin bir örneğini alıyorlar.

Saadet Partisi İlçe Başkanı Abdullah Altuntaş, 100 bin imza kampanyası ile ilgili şunları söyledi. “Vatandaşlarımız 100 bin imza kampanyasına destek vererek yasal haklarını kullanıyor. Tonya’da şu anda çok güzel bir kardeşlik havası esiyor. Demokrasinin kazanacağına inanıyoruz. Halkın göstermiş olduğu teveccühe teşekkür ediyoruz.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanı adaylarının 100 bin imza ile belirlenmesine ilişkin olarak dikkat çekici bir açıklama yapmış ve “Tartışılsın diye söylüyorum. 100 bin imzada FETÖ taraması yapılacak mı?” diye sormuş, bu açıklama kamuoyunda “İmza verecekler tehdit ediliyor” diye algılanmıştı. Bahçeli’nin bu sözlerine İYİ Parti Tonya İlçe Başkanı Hayri Karaca sert tepki gösterdi.

Karaca, “Vatandaşımızı FETÖ’cülükle suçlamaya kimsenin hakkı yoktur. Şu anda vatandaşlarımız demokrasinin gereği olan yasal haklarını kullanıyorlar. 1980 önce siyasi partilere mensup kimseler, değil bir kahvede sokakta bile bir araya gelemezdiler. Bugün görülüyor ki hangi partiye mensup olursa olsun, sağcısı solcusu kardeş gibi bir masada oturup birlikte hareket ediyor. Bu da demokrasinin en güzel örneklerinden biridir. Cumhuriyet Halk Partili, Saadet Partili bizim düşmanımız mıdır da bir araya gelmeyeceğiz. AKP hükumeti düşmanımız olan İsrail'le bir araya gelip hareket ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve demokrasiye inanan herkes ile bir araya gelip hareket edebiliriz.” dedi.

NASIL İMZA VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istedikleri isimlere imza vermek isteyen vatandaşlar bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulunda imza vermesi gerekiyor.

İmza verme adımları:

1- İmza vermek için T.C. Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartınız yanında olmalı.

2- 4-9 Mayıs tarihleri arasında (cumartesi-pazar dahil) saat 20:00'e kadar kayıtlı bulunduğunuz İlçe Seçim Kurulunda imza verebilirsiniz.

3- İmza için gittiğinizde istediğiniz aday için düzenlenen formu talep ederek doldurup imza işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Seçim kurulu ilgili formun bir örneğini size teslim edecek.