Hasan Kalyoncu’nun yazdığı Maden Dulları adlı kitap için Trabzon’da imza günü düzenlendi.

Emekliği Öğretmen Hasan Kalyoncu’nun altıncı kitabı, bu arada ikinci romanı olan Maden Dulları/Ah Zonguldak Zonguldak adlı kitabın Trabzon Sanatevi’nde düzenlenen imza gününe çok sayıda okuyucu katıldı.

İmza günü öncesinde romanı ile açıklama yapan Kalyoncu, “Madencilerin ve onların ailelerinin acılarını yazdım. Bunu bir vefa borcu ve yöre insanına bir sorumluluk olarak düşünüyorum.” dedi.

Kalyoncu açıklamasında şunları söyledi: “Madenciliğin tarihi, bu topraklarda çok eskiye dayanıyor. Doğu Karadeniz insanı da bu çilenin içinde yer aldı. Özellikle pek çok Tonyalı Zonguldak’ta grizu, göçük, iş kazası nedeniyle yaşamını yitirdi, sakat kaldı. Taş tozundan ciğerleri hastalandı, çok genç yaşta yaşama veda etti. Geride acılı dullar, acılı yetimler bıraktı. Maden Dulları’nda o insanlardan kesitler sunmaya çalıştım. Geriye dönüp baktığımızda madencilerin çalışma koşulları çok da değişmedi. Günümüzde bile iş kazası olarak adlandırılan işçi cinayetleri başını almış gidiyor. Soma’da, Zonguldak’ta Ermenek’te yaşananlar bunun en çarpıcı örnekleri. Umarım, bu cinayetler son bulur.”

Ziyaretçi akınına uğrayan imza gününe, KTÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sena Sezen, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Alioğlu, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, CHP Parti Meclisi Üyesi İdris Akyüz, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Trabzonlu Şair Yaşar Miraç, Gazeteci-Karikatürist Hikmet Aksoy, KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nesrin Erciyes, Prof. Dr. Ersin Yavaş, Prof. Dr. Ertan Baytar, Prof. Dr. Abdulkadir Malkoçoğlu, Doç. Dr. Arzu Özel, Yard. Doç. Dr. Yeşim Kaya ile Op. Dr. Uğur Kıran, Diş Hekimi Levent Yaltı, Gazeteci Osman Çavuşoğlu, eğitim ve hukuk çevrelerinden pek çok okuyucu katıldı. Bu arada, Dr. Ahmet Bekaroğlu’nun da sırf imza günü için İstanbul’dan geldiği gözlendi. Suiçmez ve Güngör imza gününe çelenk ve çiçek gönderdi.

Kalyoncu, imza gününe katılanlara, Sanatevi yöneticilerine ve özellikle Karikatür Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç’a teşekkür etti.