İnceleyen: Ahmet İNCEGİL

Tonyahaber’in köşe yazarı emekli öğretmen Ahmet İnce, ilçemizden yetişen müzik sanatçılarını, değişik yönleriyle inceledi. Kamuoyuna tanıtmak için farklı tarihlerde hazırlanan yazıları; siz değerli okuyucuların bilgisine ve ilgisine sunuyoruz. İlk sırada Tonyalı sanatçı, İlknur Yakupoğlu var...

***1968 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tonya’da tamamladı. 12 yaşında bağlamayla tanıştı. 
1993-1994 yılları arasında, Ankara Büyükşehir ve Yenimahalle Belediyesi Halk Müziği Korolarında yer aldı. Daha sonra, Kültür Bakanlığı’na bağlı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme
Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilen yurtiçi ve yurtdışı halk konserlerinde yer aldı.1998-1999 yılları arasında, Karadeniz müziği yapan bir meslektaşıyla kaset çalışması yaptı. Yöresine ait olan kemençeyi, ağabeyi Muhammet YAKUPOĞLU sayesinde çalmayı başardı. Kendisine ait beste ve derleme çalışmaları var. 
Bunlardan şu an piyasada olup en bilinenleri:

*Saldım Dağlara Atı,
*Ben Denizde Bir Gemi,
*Yar Ağlama,
*Sanki Dünyanın Yükü. 
12 türküden oluşan, "Yakınlar Uzak Oldu" albümü,
Fuat SAKA prodüktörlüğünde piyasada yerini almıştır. 
Bu sanatçının büyük özverilerle, büyük emeklerle yapılmış ve kendisi için çok önemli olan ilk albümüdür...Amacımız, unuttuğumuz bazı değerleri yeniden hatırlamak, Türk Halk Kültürü’ne ve Türk Halk Müziği’ne az da olsa katkıda bulunmaktadır.
KARADENİZ’İN MÜZİK YILDIZI:İLKNUR YAKUPOĞLU

Karadeniz müziği, ülkemizde en parlak dönemini yaşıyor. Yaygınlaşan televizyon kanalları, çeşitli festivaller ve eğlence programları; kemençe ile söylenen türküleri, Karadeniz ezgilerini, halkın ilgi odağı haline getirdi. Kazım Koyuncu, Volkan Konak, Fuat Saka, Hülya Polat, Davut Güloğlu, Erkan Ocaklı, Gökhan Birben, Yasemin Yıldız… gibi sanatçılar, seslendirdikleri parçalarla Karadeniz müziğine karşı müthiş bir ilgi dalgası meydana getirdiler. Bu ilgi yağmuru, gün geçtikçe azalmak şöyle dursun, büsbütün yoğunlaşıyor. Her gün yeni bir Karadenizli sanatçı, popüler oluyor.

Türkiye müzik piyasasında ve sanat dünyasında Tonya’nın adı da çokça duyulmaya başladı. İlçemizden yetişen ve gün geçtikçe ulusal medyada ünlenen Zeynep Başkan, İlknur Yakupoğlu, daha şimdiden, izleyicilerin kalbinde sarsılmaz bir taht kurmuşlar, Tonya’nın adını, onurunu ve sanat gücünü her yerde temsil etmeye devam ediyorlar. Bu Tonyalı müzik yıldızları ve adını yeni yeni duyurmaya çalışan başka yıldızlarımız, seslendirdikleri özgün parçalarla Tonya’nın kültürel ve sanatsal cevherinin öne çıkarılmasında azımsanmayacak bir sosyal görev yapmaktadırlar.
Tüm bu vurgulardan sonra, bu yazımda söz konusu sanatçılardan oldukça farklı yönleriyle dikkatimi çeken İlknur Yakupoğlu’nu özel olarak incelemek ve onun başarılarını kamuoyuna tanıtmak istedim. Onun müzik ve ses güzelliğini, fazla sözle gölgelemeden, söz arasında, türkülerinden örnekler sunmalıyım.
İLKNUR YAKUPOĞLU’DAN ÇOK SEVİLEN BİRKAÇ TÜRKÜ:
1-EY GİDİ ESKİ GÜNLER: https://www.izlesene.com/…/ilknur-yakupoglu-ey-gidi…/7788741
2-DÜNYANIN GAYDESİ: https://www.izlesene.com/…/ilknur-yakupoglu-dunyani…/7824435
3-YARİM: https://www.izlesene.com/vid…/ilknur-yakupoglu-yarim/7880859
4–AY VURUR Mİ: https://www.izlesene.com/…/ilknur-yakupoglu-ay-vur…/7710319…
5-İSPANDAM: https://www.izlesene.com/…/ilknur-yakupoglu-ispanda…/7788742
6-MAHALLE: https://www.youtube.com/watch?v=djK8JDKYq-4
7-URUBA : https://www.youtube.com/watch…
8-FELEK:https://www.youtube.com/watch…
9-İLKNUR YAKUPOĞLU-HÜLYA POLAT-SÜMER ÖZKAN-BİNNAZ YAKUPOĞLU: DÜET 
https://www.youtube.com/watch?v=OBdYqad1LwI
10-İLKNUR YAKUPOĞLU VE MÜTEVEFFA AĞABEYİ: MUHAMMET YAKUPOĞLU (DÜET):
https://www.youtube.com/watch?v=eKspEj62PUY
11–GEZGİN MİKROFON-İLKNUR YAKUPOĞLU-TONYA-KADIRALAK YAYLASI:
https://www.youtube.com/watch?v=jUr_TZXE_zs

Öncelikle belirtmeliyim ki, Tonya Orta Mahalle’de dünyaya gelen İlknur, 10 kardeşten biri olarak, bu kalabalık aile ortamında farklı özellikleriyle öne çıkmayı başarmıştır. İlkokulu bitirince, kendi çabasıyla bağlama çalmayı öğrenmiş, daha sonra, kemençe sanatçısı ağabeyi Muhammet Yakupoğlu’ndan kemençe çalma tekniklerini öğrenmiştir.
İlk ve Orta öğrenimini Tonya’da tamamlayan İlknur Yakupoğlu, 1993- 1994 yılları arasında Ankara Büyükşehir ve Yenimahalle Belediyesi Halk Müziği Korolarında yer aldı. Daha sonra, Kültür Bakanlığına bağlı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilen yurt içi ve yurt dışı konserlerinde yer aldı.1998–1999 yılları arasında Karadeniz müziği yapan bir meslektaşıyla kaset çalışması yaptı. Yöremize özgü kemençe çalma ustalığını tüm otantik özellikleriyle birlikte öğrendi.
İlknur’un ayrıca, kendisine ait beste ve derleme çalışmaları da var.
Bunlardan şu an piyasada olup en bilinenleri: Saldım Dağlara Atı,
Ben Denizde Bir Gemi, Yar Ağlama, Sanki Dünyanın Yükü…

Tüm bu çalışmalarıyla, yoz ve popüler müzik anlayışına karşı duran İlknur Yakupoğlu, iğneyle kuyu kazar gibi, halkımızın folklorik söz değerlerini bulup ortaya çıkarmakta, onları çağdaş müzik teknikleriyle izleyiciye ulaştırmaya çalışmaktadır…
Sessiz ve hüzünlü bir görünüm içinde, müzik kıpırtılarıyla dolu yüreğinin duyarlığıyla, doğal ve toplumsal çevresini, dikkatlice incelemiş, böylece elde ettiği verileri, bilincinin imbiğinde süzerek, özgün imgeler, çağrışım gücü yüksek ezgiler üretmeyi başarmıştır. Karadeniz’in ve özellikle Tonya’nın doğal, toplumsal yaşam koşulları, yayla göçleri, çıngırak ve kelek sesleri; akşam kızıllığında göçlerin obalara dağılması, sabah serinliğinde ıslak çimenlerin ve taze otların kokusu… Üzerlerine çiğ düşmüş topuk otları üstünde yalınayak yürümenin keyfi… Tüm bunlar, İlknur’un sanatsal duyarlığına, müzik kalitesinin oluşumuna büyük ölçüde etki etmiştir.
İlknur, kemençe çalabilen, çaldığı kemençe eşliğinde türkü söyleyebilen ender sanatçılardan biridir. Onun bu özellikleri, müzisyen bir aile ortamında gelişme ve yetkinleşme şansıyla birleşince, Karadeniz müziği adına harika ürünler meydana getirmiştir.


İlknur Yakupoğlu’nun ilk müzik albümü “ Yakınlar Uzak Oldu” Fuat Saka’nın prodüktörlüğünde hazırlanmıştı. Piyasaya çıkınca, izleyiciden çok yoğun ilgi görmüş. Bu albümde şu parçalar yer alıyor: “Eski Günler, Karayağız, Kukuvak, Çıra Gibi, Şekere Benzer, Bile Gezelim, Uruba, Yazuk Emeklerime, Mahalle, Yaylacılar, Kadırga.”
İlknur’un ikinci albümü KEYVAN tüm müzik marketlerde satışa çıkmış durumda. Bu albümde şu parçalar yer almaktadır:” Ağaç, Felek, Kara Yılan, Kemençe, Nenem, Of Of, Selam Söyleyin, Tonya Horon Havası, Uy Bağa da Gidelim…”
İlknur Yakupoğlu, doğadan ve toplumdan yüreğine yansıyan imgeleri, yaratıcı bir çabayla yeniden biçimlendirmiş, adeta konuşturduğu kemençesinin eşliğinde, özgün ezgiler yaratmayı; çağrışım gücü yüksek, buğulu, çarpıcı, büyüleyici sesler ve türküler üretmeyi başarmıştır.
İlçemiz Tonya’nın yetiştirdiği değerlere ve bu ender müzik yıldızına mutlaka sahip çıkalım. Eserlerini daha fazla tanıyalım, tanıtalım, yaygınlaştıralım.
İlknur Yakupoğlu’na bu uzun ve çileli sanat yürüyüşünde dirençli bir mücadele; emeğine, yüreğine ve bileğine sağlık diliyor; onu ve ilçemizin diğer müzik sanatçılarını sevgiyle selamlıyorum.
Ahmet İNCEGİL
05.09.2008/ Tonyahaber Gazetesi

İLKNUR YAKUPOĞLU VE KARADENİZ MÜZİĞİ
İlknur Yakupoğlu, doğadan ve toplumdan yüreğine yansıyan imgeleri, yaratıcı bir çabayla yeniden biçimlendirmiş, adeta konuşturduğu kemençesi eşliğinde, özgün ezgiler yaratmayı; çağrışım gücü yüksek, buğulu, çarpıcı, büyüleyici sesler ve türküler üretmeyi, böylece Karadeniz müziğini bulunduğu konumdan daha ileri bir düzeye çıkarmayı başarmıştır. Kendisini kutluyor “Yolun açık olsun” diyorum. 20 Temmuz-2014 /Ahmet İncegil

Tonyalı müzik sanatçısı İlknur Yakupoğlu, önceki albümlerinin yanı sıra, yeni çıkan “Dünyanın Gaydesi, Sarağuş, Ormanın Arasında, Kara Duman, Savalas, Guzuloba, Ağasar, İspandam, Feridem (Giresun’un İçinde) Yârim, Kara Yılan, Espira Do Horafim, İnşallah, Ay Vururmi, Ah Yârim, Çok İşler… “ adlı parçalarıyla sanat dünyasında derin yankılar uyandırmaya devam ediyor. Onun hakkında 05.09.2008 tarihli Tonyahaber Gazetesi’nde yayınlanan “Karadeniz’in Yeni Müzik Yıldızı: İlknur Yakupoğlu” adlı yazımda şöyle demiştim:
“Sessiz ve hüzünlü bir görünüm içinde, müzik kıpırtılarıyla dolu yüreğinin duyarlığıyla, doğal ve toplumsal çevresini, dikkatlice incelemiş, böylece elde ettiği verileri, bilincinin imbiğinde süzerek, özgün imgeler, çağrışım gücü yüksek ezgiler üretmeyi başarmıştır. Karadeniz’in ve özellikle Trabzon- Tonya’nın doğal, toplumsal yaşam koşulları, yayla göçleri, çıngırak ve kelek sesleri; akşam kızıllığında göçlerin obalara dağılması, sabah serinliğinde ıslak çimenlerin ve taze otların kokusu… Üzerlerine çiğ düşmüş topuk otları üstünde yalınayak yürümenin keyfi… Tüm bunlar, İlknur’un sanatsal duyarlığına, müzik kalitesinin oluşumuna büyük ölçüde etki etmiştir.
Unutmayalım, İlknur, kemençe çalabilen, çaldığı kemençe eşliğinde türkü söyleyebilen ender sanatçılardan biridir.
Onun bu özellikleri, müzisyen bir aile ortamında gelişme ve yetkinleşme şansıyla birleşince, Karadeniz müziği adına harika ürünler meydana getirmiştir.


İlknur Yakupoğlu’nun ilk müzik albümü “ Yakınlar Uzak Oldu” Fuat Saka’nın yapımcılığında hazırlanmıştı. Piyasaya çıkınca, izleyiciden, çok yoğun ilgi görmüş. Bu albümde şu parçalar yer alıyor: “Eski Günler, Karayağız, Kukuvak, Çıra Gibi, Şekere Benzer, Bile Gezelim, Uruba, Yazuk Emeklerime, Mahalle(Kale), Yaylacılar, Kadırga.”
İlknur’un ikinci albümü KEYVAN’da şu parçalar yer almaktadır: ” Ağaç, Felek, Kara Yılan, Kemençe, Nenem, Of Of, Selam Söyleyin, Tonya Horon Havası, Uy Bağa da Gidelim…”
İlknur’un ayrıca, kendisine ait beste ve derleme çalışmaları da var. Bunlardan şu an piyasada olup en bilinenleri: “Saldım Dağlara Atı,
Ben Denizde Bir Gemi, Yar Ağlama, Sanki Dünyanın Yükü…”
Tüm bu çalışmalarıyla, yoz ve popüler müzik anlayışına, karşı duran İlknur Yakupoğlu, iğneyle kuyu kazar gibi, halkımızın folklorik söz değerlerini bulup ortaya çıkarmakta, onları, çağdaş müzik teknikleriyle, izleyiciye ulaştırmaya çalışmaktadır…”
Bu değerlendirmelerin üzerinden 6 yıl geçmesine karşın, İlknur’un müzik dünyasındaki konumunda hiçbir gerileme olmadı. Tam tersine, sanat dünyasında O’nun istikrarlı yükselişi ve başarıları sürüyor. Kemençe eşliğinde yarattığı özgün müziğin, halk kitleleri üzerindeki coşkusu, her geçen gün daha fazla artmakta, alkış tufanıyla sahnelere, müziksever yüreklere yansımaktadır. İşte bunlardan birkacının sözleri:
DÜNYANIN GAYDESİ (KANUNU)
Gece döner gün olur/Gün dolanır yıl olur
Bi bakarsın aynaya/Karşındaki el olur
Gözlerimin yaşları/ Akar akar sel olur
Bu kaybana dünyada/Bilmesin neler olur
Bi bakarsın dizlerin/Giderken gitmez olur
Dünyanın gaydesi bu/Gençlik bi rüya olur
Geçmişi geleceği/Devredersin durursun
Bi bakarsın dünyada/Yapyalağuz durursun
İkbalın da yoğısa/Bi başına kalırsın
ORMANIN ARASINDA
Ormanın arasında /Bak alana alana
Bu dünya haram olsun/Bizden sonra kalana
Bi yuvarlak taş idim/Yosun bağlayamadım
Başıma gelenleri/Nedir anlayamadım…
SARAĞUŞ
Sarağuş çiçek açtı/Ayağıma dolaştı
Dedim alamam seni/Ağlamaya bolaştı(başladı)
Gemi geliyi gemi/Otuziki mililan (mil ile)
Seni, kim olsa alır/Hağu tatli dililan(dil ile)
Çeşme ne hoş akarsın/Mor menekşe kokarsın
Ne mutlu sana çeşme/Yâr gelene bakarsın
Bilmem güve mi vurdu/Yârimin kilimine
Seni yarattı Mevlam/Milimi milimine…
KARA DUMAN
Geldi bi kara duman/Yollarımi kapatti
Var git buradan duman oy/Kapatma yollarımi
Bir şey istemem senden/Al git acılarımi…

İlknur Yakupoğlu, doğadan ve toplumdan yüreğine yansıyan imgeleri, yaratıcı bir çabayla yeniden biçimlendirmiş, adeta konuşturduğu kemençesi eşliğinde, özgün ezgiler yaratmayı; çağrışım gücü yüksek, buğulu, çarpıcı, büyüleyici sesler ve türküler üretmeyi başarmıştır. Kendisini kutluyor “Yolun açık olsun” diyorum.

Son söz olarak; İlknur Yakupoğlu’na ve ilçemizin diğer müzik sanatçıları Zeynep Başkan, Apolas Lermi, Aysel Yakupoğlu, Savaş Yakupoğlu, Neşat Aydın, Mustafa Şafak, Yavuz Tonyalı, Selda Yıldırım, Devrim Yıldırım Durmuş, Umut Berberoğlu’na ve tüm sanatçı dostlara, uzun ve çileli sanat yürüyüşünde sağlık ve başarılar diliyorum; hepsini saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.
Ahmet İNCEGİL
incegil@hotmail.com
https://incegil.org