Tuncelili sanatçı Mikail Aslan ile Trabzonlu sanatçı Apolas Lermi yaptıkları şarkıda, Tenbûr ile tulumu, Tunceli ile Trabzon'u buluşturdu.

Aslan ile Lermi'nin yaptığı şarkı için çekilen klipte de Karadeniz Yaylaları ile Doğu Anadolu'nun güzelliklerine yer verildi. 

Sanatçılar Mikail Aslan ve Apolas Lermi, Tunceli’nin klasik kılamlarından(*) “Hal Yamano”yu okumak için bir araya geldi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Tunceli’de Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde bir araya gelen Mikail Aslan ve Apolas Lermi, ortak bir çalışmaya imza attılar. Sanatçılar, Kirmanckî (Zazaca) bir anonim kılam olan “Hal Yamano”yu okudular.

Yaylaya gidip başkasıyla evlenen sevgilisine ağıt yakan bir gencin diliyle söylenen kılam, her iki yörenin yasaklanan, imara ve maden aramalarına açılan, HES, güvenlik barajları ve yangınlarla yok edilen yaylalarını da akla getiriyor.

Klibin yönetmeni Murat Davulcu’nun, Trabzon’daki Taşlıoba ve Gito yaylaları ile Tunceli’deki Munzur vadisi, Gözeler ve Mercan vadisi gibi yerlerde çektiği klip, klasik bir kılamı günümüz gerçeğiyle buluşturuyor.

Apolas Lermi, klip ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Dersim ile Trabzon… Tenbûr ile Kemençe, Tulum… Solmakta olan başka bir çiçek Zazaca… Benzer dertleri olan iki coğrafya, ortak acıları paylaşan iki tarih... Umudu büyütmesi dileğiyle…” dedi.
Ayrıca Lermi, sizlere Mikail Abi’den selam ve mesaj getirdim… Diyor ki; “Yol dikenlidir. Bize düşen gülün kokusunu anlatmaktır; yolun dikenine değil…” paylaşımında bulundu.
Düetin klibi, müzik ve video paylaşım sitelerinde yayımlanmaya başladı.

--------------------

(*) klam: 1. türkü, şarkı 2. gazel 3. müzikli hikaye, manzum hikaye 4. İlahî…

HAL YAMANO

Ah sen gitmişsin yaylaya

Ah ne kadar soğuk

Kız sen beni bırakmışsın

Ben dert sahibi olmuşum

 

Anne halim yamandır

Baba halim n’olacak

Munzir Baba küsmüş

Yüreğim sızlıyor

 

Ah bahar zamanı

Beni baş ağrısı tutmuş

Kız sen bizim gelinimiz ol

Ellerin gelini olmuşsun

 

Anne halim yamandır

Baba halim n’olacak

Munzir Baba küsmüş

Yüreğim sızlıyor