1. S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait süt fabrikası iki ay aradan sonra yeniden üretime başlıyor.

Kooperatifin yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle üretimin durdurulduğu süt fabrikasında süt alımına yeniden başlandı.

Borç, kredi, icra gibi ekonomik sorunlarla boğuşan kooperatifte Ocak ayı içinde genel kurul da toplanacak.

Altı yüz bin liraya yakın kredi alınan kooperatifte, süt alımının başlaması sırasında Tonyahaber’e konuşan yönetim kurulu başkanı Mehmet Yakupoğlu şunları söyledi:

Erzurum’dan, Sungurlu’dan aradılar…

“Tonyasüt Kooperatifi 7 Kasım 2018 tarihinde kapatıldı. Kapatıldıktan sonra gelen vatandaşı bilgilendirdik. Vatandaş bize çok düşük kaliteli süt verirdi, ayrıca çokta az süt verirdi 3 ton-4 ton süt verirdi. Tonya’nın o kaliteli yağı, peyniri olmazdı. Fabrikanın kapatılması durumunda ortaklarımız gelip sordu bu fabrika neden kapatıldı, tabi bizde bu süre içerisinde ortaklarla istişare etme imkanımız oldu. Tonyasüt’ü kapattıktan sonra bir vatandaş Erzurum’dan arıyor beni 3,6 randımanlı süt teklif ediyor bana. Biz buraya 3,6 randımanlı süt hiç alamamıştık. Biz fabrikamız süt alamıyor diye kapatıldı deyince, Erzurum’dan ve Sungurlu’dan aradılar biz size süt veririz dediler. Biz onlardan da süt alabilirdik ama oradan alacağımız süt ile Tonya’nın yağını, peynirini yapamayız. Onun için vatandaşı ikaz ettik, durumu anlattık kaliteli süt ile Tonyakoop’un ayakta durabileceğini anlattık. Tabi bu süreçte işçi fabrikanın önemini daha güzel anladı. Fabrikamızın borçları vardı. Vekilimiz bize destek olarak fabrikamızın kredi almasını sağladı. Yönetim kurulu olarak krediye imza attık. Beş yüz doksan iki lira sekiz yüz altmış lira, kredi verdiler bize. Bu gelen kredi ile bir süt parası içerde kalmak suretiyle, sütçüye üç yüz sekiz milyar. Bir maaş içerde kalmak suretiyle personele yüz bir milyar. Nakliyecilere de yüz seksen sekiz milyar ödedik ve onlara az bir borcumuz kaldı. Bundan sonra üretilen mamulleri sattığımızda da çok önemli bir yere verecek borcumuz kalmadı. Ziraat Bankasına olan taksitleri ise, 2019 yılının beşinci ayından itibaren ödemeye başlayacağız.”

İşçiler de iki ay dinlendi…

Tonyasüt’ün iki ay kapalı kaldığını, personelin hak mahrumiyetine uğramayacağını ifade eden Yakupoğlu, şöyle devam etti:

“Personelin içerde kalan iki aylık maaşlarını kendileri ile konuşacağız. Yasal olarak da şöyle bir durumla karşı karşıyayız. Geçici olarak kapattık diye karar defterimize yazdık. Bu kapatmamız esnasında personel şefinden bir dilekçe almamız gerekiyor. Bu çalışmadıkları günlerin paralarını ödememek şartıyla. Sigortalarını ödüyorduk, kendileri ile de görüştük, bir ay geç emekli olacaklar. Anlaşamazsak onlarla, onların da parasını ödeyeceğiz. Onlar da iki aylık sürede dinlendiler. Onlar da fabrikanın kıymetini anlatılar.”

Kredi pansuman tedbir mi?

Fabrikayı siyasetle kapatırlarsa bunun altın kimse kalkamaz diyen Yakupoğlu, “Her ne olursa olsun siyasete kurban edilecek bir müesses değildir bu fabrika. Bu fabrikayı siyasetle kapatırlarsa onun altından kalkamazlar. Kim olursa olsun biz onlara karşı çıkarız, Tonyalı olarak bu fabrikayı kapattırmayız. Önemli olan Tonyasüt’ün bu kalitesini korumak ve dünyanın en kaliteli tereyağını yapan bu fabrikanın ayakta durmasını sağlamaktır. Siyaset ve siyasetçiler bu fabrikadan üstün değildir.” dedi.

Yapılacak kongrede şirketleşmeye gidilir mi?

Sağlanan kredinin bir ferahlık yarattığını ifade eden Yakupoğlu, “Kongrede seçilip gelecek olan yönetimin kooperatif olarak yürüteceğini düşünüyorum. Zorlandıkları zaman şirkete başvurabilirler. Ama şu aldığımız kredi bu fabrikaya bir ferahlıktır. Bu kadar para ile beraber fabrika epey daha yürür ve sütlerimiz çoğaldığı ve kalitesi yükseldiği zaman daha iyi yürüyecek. Ondan sonra da şirkete ihtiyaç olmaz. Biz buranın şirket olmasını şunun için istedik. Seçimle gelecek arkadaşlar burayı yönetebilecek kapasitede değildir. İyi bir muhasebecisi olması lazım, iyi bir müdürü olması lazım. Yöneticilerin hesaplardan iyi anlaması lazım, pazarlamadan iyi anlaması lazım. Onun için şirketi istemiştik.” şeklinde konuştu.

Hukuk mücadelesi…

Kooperatifin durumunun yargıya intikal ettiğini ve Cumhuriyet Savcılığının konuyu takip ettiğini belirten Yakupoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Yargıya 2007’den bu yana yani Kemal Tonya ve Ahmet Kurt’un yönetime seçildiği günden itibaren bütün defterler, depo defterleri, fişler, faturalar, bilgisayardaki işlemlerimizin tümünü yargıya teslim ettik. Karar defterimizi dahi yargıya teslim ettik. Cumhuriyet savcımız ile görüştük, her zaman yanınızdayız, her konuda yardımcı olacağız size dedik. Fabrikadan çok sayıda evraka el koydular. Cumhuriyet Savcımız, “Bu evrakların altından çıkabilecek durumda değilim.” dedi. Evrakları bilirkişilere incelettiriyorlar. “Ben, suç unsuru ortaya çıktığı zaman devreye gireceğim.”