HSYK Genel Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti.

Tonya Adliyesi’nde görev yapan, Hakim Adalet Tanrıöver ile eşi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tanrıöver de listede yer aldı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 2 bin 847 hakim ve savcıyı oy birliğiyle meslekten ihraç etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açığa alınan Adalet Tanrıöver ve Mehmet Tanrıöver’in ilk ifadeleri alındıktan sonra, Hakim Adalet Tanrıöver adli kontrolle serbest bırakılırken Savcı Mehmet Tanrıöver tutuklu yargılanmak üzere Bahçecik Cezaevine konulmuştu.

HSYK Genel Kurulu, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında ilk etapta geçici olarak meslekten uzaklaştırılan hakim ve savcıların durumunu görüştü.

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. maddesinin HSYK Genel Kuruluna verdiği yetki uyarınca, 2 bin 847 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi.

Ayrıca Hatay'ın Dörtyol İlçesi’nde görev yapan Tonyalı Cumhuriyet Savcısı Yalçın Küçük ve Yargıtay Tetkik Hakimlerinden Tonya İskenderli doğumlu Muhammet Güney de görevden alınanlar listesinde yer aldı.

İhraç kararı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin son fıkrasına göre görevden alındıkları öğrenildi.

Kanun'un 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir." hükmünü içeriyor.