Tonya süt fabrikasında yapılması planlanan ihale yapılamadı.
SS. Tonya ve Bütün Köylerini Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi (Tonyakoop)’nin süt işleme tesislerinin ihale yoluyla özel kişi ya da şirketlere kiralanacağına ilişkin ihale açılmıştı.

İhale komisyonunun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yakupoğlu, Kooperatifler Bölge Birliği Başkanı Osman Salih, Denetleme Kurulu Üyesi Salih Ömür ve Tonya Belediyesinde teknik eleman Tamer Köroğlu’ndan oluştuğu öğrenildi.

6 Kasım 2018 Salı günü saat 13,00’te yapılması planlanan ihaleye giren olmadı. İhaleye giren olmayınca, ihalenin iptal edildiği öğrenildi. Yetkililer, ihalenin ertelenmediğin, bundan sonra da yapılmayacağını ifade ettiler.

İhale saatinde Tonyakoop’a giden bir gurup ortak ihale ile ilgili bilgi almak istedi. Ortaklarla yönetim arasında sert tartışmalar yaşandı.

Üreticiden süt alamadıklarını belirten yöneticiler, süt buluncaya kadar üretime ara vereceklerini söylediler.

Tartışmalar…

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yakupoğlu, “Bir yönetim kurulu toplantısında, başkan Kemal Tonya’ya şunu söyledim: Burayı en kötü yönetenlerden biri sensin. Bu yüzden onunla kavgaya kalktık. Bu fabrika, bu işçi, bu kömür parası, bu sigorta parası verilemiyor.

Önce yöneticilerden Bekir Uzunoğlu, “Adam burayı babasının çiftliği gibi yönetirken, kardeşiyle 17 milyarlık ticari ilişki yaparken siz neredeydiniz. Bu hesabı neden o zaman yapmadınız? Adama güvendiniz, özür dileyin ve bu işi bırakın.”

Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sezgin, “Biz olağanüstü kongreden sonra denetçiyi buraya getirdik. Rapor hazırlattık. Mahkemeye niye gitmedik; biz dedik ki, raporu mahkemeye sunarsak, bize dediler ki, bu raporu, bu haliyle mahkeme verirseniz geri teper. Bunu inceleyen mali müşavirdir. Ünlü bir avukat gelsin, burayı incelesin, gerekli delilleri koyalım, öyle mahkemeye verelim.”

Eski yöneticilerden Mustafa Şen, “Mali kongre yaptınız, o kongre de olmazdı. Yönetimin yarısı yoktu, halk yoktu. Kongreyi halktan gizlediniz. Gizli yaptınız. Bu suç değil de nedir?

Bekir Uzunoğlu, “Kongrede Mehmet Yakupoğlu, Ali Sezgin ve Cafer Köroğlu’nun imza bulunun açıklamada kooperatifin 18,5 milyon borcu olduğunu söylediniz. Mali müşavir diyor ki borç bu kadar değil, borç 13 milyon lira. Beş milyon liradan haberiniz yok mu? Ondan sonra da duruyorsunuz burada yönetici!...”

Ali Sezgin, “Bekir Uzunoğlu, beni buraya sen gönderdin. Beni aşağılama!...”

Mustafa Şen, “Burada siyaset yapılmıyor. Bu insanlar Tonya’nın hakkını arıyor. Burada şu anda bunlar kadar bizden de olması gerekirdi.”

İhale komisyonu üyelerinden Belediye Başkanı Osman Beşel de ortaklara şunları söyledi: “Bu fabrika altmış yıldır var, buraya siyaset bulaşmadan altmış yıl daha devam edecek. Ama burada bir suç işleyen varsa cezasını çekecek. Babam dahi olsa çekecek. Biz, birini cezalandıracağız diye fabrikanın istikbalini karartmayalım. Cezalandırmak ayrı yürüsün, istikbalini ayrı kurtaralım. Burada suç edeni assak, gırtlağını kessek bu fabrikanın istikbalini kurtarmıyor. İstikbali kurtarmak başka bir şey. Fabrikanın kapısına kilit vurulmadan değerini kimse bilmez. Uydu bir yönetim oluşturalım. Uydu yönetimin adını şirket koyduk. Şirket, yine senden benden olsun. Şirket adı altında iki yüz üç yüz kişiden para toplayıp şirketi kuralım. Ben size şu garantiyi veririm: Benim önüme konulan işi de parayı da en iyi şekilde yönetirim. Ama benim, fabrikanın borcunu verecek param yok.”

Bekir Uzunoğlu, “Hiçbir mazerete sığınmadan derhal bir suç duyurusunda bulunulsun. Suç duyurusunu kooperatifin başkanı ve oraya imza atan iki yönetim kurulu üyeleri yapsın. Ondan sonra da başkanın dediği şekilde buraya bir sıcak para koymanın yolunu arayalım.

Planlanan ihale komisyonunda kooperatife ortak olmayanların komisyon üyesi olarak belirlenmesi de ortakların tepkisini çekti.