Tonya ilçesi Kösecik Mahallesi’nde arkadaş grubu, tahtadan yaptıkları ‘V’ şeklindeki kızaklı sistemi halatla 'pat pat' olarak tabir edilen tarım aracına bağlayarak, hem kayak yapıp eğlendi hem de kar küreyip kapanan yollarını ulaşıma açtı. Ekiplere yük olmamayı amaçlayan grup, karın keyfini de sürdükleri görüntüleri, izleyenleri gülümsetti.

İlçenin yüksek kesimleri, yağan karla beyaza büründü. Bölgede kapalı köy yollarını açıp, vatandaşları kar esaretinden kurtarmak isteyen belediye ve kara yolları ekipleri hummalı çalışmaları sürerken, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Kösecik Mahallesi’nde bir araya gelen arkadaş grubu da, kendi kapalı yollarını açmak için kolları sıvadı. 5 kişilik grup, kendi imkânlarıyla tasarladıkları ‘V’ şeklindeki, çevresi sac kaplı tahta kızağı, halatla bölgede 'pat pat' olarak tabir edilen tarım aracının kasasına bağladı. Grup, çuval ağırlığı da koyarak dengeyi sağladığı sistem sayesinde hareket eden aracın arkasında, hem kayak yapıp çocuklar gibi eğlendi hem de karla kaplı mahalle yolunu ulaşıma açtı. Karadeniz insanın kıvrak zekâsını bir kez daha gözler önüne seren grubu görenler, gülümseyerek, şaşkınlıkları gizleyemedi. Yük olmamayı amaçladıkları ekiplere destek veren grup, ilerleyen zamanda geliştirip, fonksiyonel hale getirmeyi planladıkları kar küreme düzenekleriyle; kendilerinin yanı sıra komşu mahallelerde de kardan kapalı yollarda çalışma yapmayı hedefliyor.

‘EKİPLERE DESTEK OLUYORUZ’

Kar küreyen grupta yer alan Kösecik Mahallesi Muhtarı İlyas Yayla, ekiplere yük olmadıklarını belirterek “Kırk haneli bir mahallede muhtarlık yapıyorum. Kış şartları çok olumsuz geçiyor. Belediyemizin de imkânları kısıtlı olduğu için kendi imkânlarımızla yaptığımız kar küreme aracımızla birlikte, üç dört kişi ile birlikte yollarımızı açıyoruz, yollarımız kapalı kalmıyor. Daha sonradan da belediyemizin desteği geliyor. Mahallemizde üç, dört tane yatalak hastamız var, bu yüzden de yollarımızın sürekli açık kalması lazım. Bu geliştirdiğimiz aparat ile yollarımız sürekli açık kalıyor. Çok yoğun kar olduğunda yollara bu araç ile müdahale edemiyoruz. Kar yağdığında bazen günde iki sefer yolları açıyoruz. Arkadan da belediyemiz araçlarını gönderiyor. Tonya’nın 22 mahallesi var hangisinin yolu açılacak da bize sıra gelecek. Biz de arkadaşlarla böyle bir fikir düşündük. Hem belediyemize destek hem de halkımıza hizmet olsun diye böyle bir şey geliştirdik bu sayede yollarımız kapalı kalmıyor” dedi

‘DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ’

Kar küreme düzeneğinin mucidi Recep Yayla da, “Mahallemiz biraz yüksekte olduğundan böyle bir çalışma yaptık. Elimizden geldiğince yolları açıyoruz. İlk önce daha küçük bir kar temizleme düzeneği yaptık, ona araçlar sığmadı. Sonra daha da büyüğünü yaptık ve kenarlarına sac çaktık; karı atması için. Bunlar ilk çalışmalarımızdır, bunları daha da geliştireceğiz. Demirden, daha farklı bir şey yapmayı planlıyoruz. Yoğun kar bastırdığında belediyenin her yere imkânları yetmiyor. Biz de belediyeye yardımcı olmak için, muhtarımıza destek olmak için bu işi yaptık” diye konuştu.