Hediyelik eşya üretiliyor.

Tonya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından da çılan kurslarda hediyelik eşya üretiliyor.

Ahşap yakma tekniği ile üretilen hediyelik eşyaların satışının yapıldığı da bildirildi. Yetkililer, sipariş aldıklarını da belirtti.

El Sanatları Öğretmeni Gülşah Ergin, 24 kursiyer ile çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“Eylül ayından beri kurs çalışmalarımız sürüyor. İşimi ve kurumumu seviyorum. Zamanımın çoğunu kursta geçiriyorum. Kursiyerlerimiz de istekli olarak kursa devam ediyor. Malzemelerin çoğunu Trabzon’dan tedarik ediyoruz. Bu arada piyasa ile ilgili gözlem yapıyorum, gelişmeleri takip ediyorum. Ürettiğimiz işler satışa yöneliktir. Sipariş alıyoruz. Kursiyerlerin çoğu kadın. Satış yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. İnternet üzerinden de satış yapıyoruz. İstekliler, kursiyerlerin ve Halk Eğitimi Merkezi’nin facebook sayfalarından bize ulaşabilir.”

2016-2017 öğretim yılına 67 kurs ve 1170 kursiyerle başladıklarını ifade eden Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhammet Berberoğlu da yaptığı açıklamada, “Kurslarımızın 38’i mesleki, 31’i de kültüre yönelik kurslardır. 8 kursumuz mahallelerde hizmet veriyor.” dedi.

Eskrim ve Tekwando kurslarının Tonya’da ilk kez açıldığını belirten Berberoğlu şöyle devam etti:

“Tekwando kursumuzda yetişen kursiyerlerimizle Türkiye birinciliği ve üçüncülüğü elde ettik. İlklerden biri de güreş kursu. Bu kursta halen 40 dolayında kursiyerimiz var. Hediyelik eşya kursuna paralel olarak bir de marangozluk atölyesi kurduk. Kursiyerlerimiz, istekli ve becerikli. Ahşap hediyelik eşya üretiyorlar. Ayrıca ahşap yakma tekniği için öteki kurslarımıza da malzeme hazırlıyorlar. İstekliler, sipariş verebilirler. Önemsediğimiz çalışmalarımızdan biri de yörede yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını araştırıp yeniden hayata geçirmek. Özellikle dastar dokumacılığı ve buna bağlı olarak turistik alanda satışını yapmak amacıyla çendey üretimi yapıyoruz.”