Tonya Devlet Hastanesi’nin yeni binası için ihale işlemleri tamamlandı. Ortamahalle’de satın alınan arazi üzerinde yapılacak binanın yaklaşık maliyeti 29 milyon 493 bin lira bedelle ihaleye çıktığı bildirildi.

Trabzon Milletvekili Salih Cora, “İhalenin ve istekli firmaların incelemelerinin ve soruşturmalarının tamamlandığını ve hafta içerisinde ihale sonucunun onaylanıp kesinleşeceğini” söyledi.

30 Nisan 2019 tarihinde yapılan ihale sonuçları 2 Mayıs 2019’da açıklandı. 50 yatak kapasiteli Tonya Devlet Hastanesi yapım ihalesine on değişik firmanın katıldığı, bunlar arasında en düşük teklifi veren YAPISU İNŞAAT TURİZİM TİCARET VE SANAYİ AŞ. (YAPISU) adlı firmanın ihaleyi aldığı öğrenildi. Ankara’da bulunan YAPISU firması %18,15 kırarak 24 milyon 141 bin lira teklifle ihaleyi aldı.

Hastanenin inşaatının başlamasını beklediklerini ifade eden Cora şunları söyledi: “Tonya Devlet Hastanesi çok üzün süre Tonya halkına hizmet etmiş bir hastanedir. Ancak fiziki koşullarının kötü olması nedeniyle Sağlık Bakanlığıyla yapmış olduğumuz görüşmede Tonya’ya yeni bir Devlet Hastanesi kurulması hususunda yoğun bir caba sarf etmiştik. Bu kapsamda geçen yıl Tonya Devlet Hastanesi 50 yataklı olarak programa alındı. 30 Nisan 2019’da ihalesi gerçekleşti ve 3 Mayıs’ta da ihale sonucu belli oldu. Bugün de Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir ile yapmış olduğumuz görüşmelerde ihalenin ve istekli firmaların incelemelerinin ve soruşturmalarının tamamlandığını ve hafta içerisinde ihale sonucunun onaylanıp kesinleşeceğini ifade ettiler. Artık bundan sonraki süreçte ilgili firmanın Tonya’ya gelerek hastanenin inşaatına başlamasıdır. İlçemize hayırlı olsun.”

İhaleyi alan yüklenici firma YAPISU İNŞAAT TURİZİM TİCARET VE SANAYİ AŞ. hastanenin yapım işinin 600 takvim gününde bitireceği belirtildi.