Eşi ile birlikte yaptırdığı, Kovid-19 testi pozitif çıkan ve tedavisi tamamlanan Hasan Kalyoncu, vatandaşları uyardı.

Özellikle “3M”ye dikkat edilmesini isteyen Kalyoncu, “Korunmanın temel üç koşulu: Maske, Mesafe ve Musluk…” dedi.

3M’ye Dikkat Edin

On beş günü aşkın süre karantinada kaldığını ifade eden Kalyoncu, şunları söyledi: “Mevsimsel gribi andıran şikayetler yaşadım. Test yaptırdım. Pozitif çıktı. Evde karantinaya alındım. Süreç boyunca önemli bir şikâyetim olmadı. Bu arada eşimin şikâyetleri başladı. Test pozitif çıkınca Vakfıkebir Devlet Hastanesine yatırıldı. Altı günlük tedaviden sonra taburcu edildi. Evdeki karantina sürecinde gitgide iyileşmeye başladı. Birimiz hafif, birimiz ağır bir süreç yaşadık. Bu virüsün bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için, 3 M önemli. Maske, mesafe, Musluk… Siz buna iyi beslenme yönünden Mönü ve Morali de eklerseniz 5 M olabilir.”

Temaslı Kişileri Bildirin

Testi pozitif çıkanların, karantina koşullarına uymasını ve temas ettiği kişileri mutlaka sağlık görevlilerine bildirmesini isteyen Kalyoncu şöyle devam etti: “Hastalıkla mücadele birkaç kişinin emeğiyle başarılı olmaz. Hep birlikte sorumluluk taşımalıyız. Testi pozitif çıkanlar, kendileri ile tas edenleri sağlık görevlilerine eksiksiz bildirmeli. Toplumsal sorumluluğumuz yerine getirmek için kalabalıklardan uzak duralım. Maskeyi kurallarına göre takalım.”

Gençler Yoğun Bakımda Yatıyor

Gençlere de seslenen Kalyoncu, “Bu virüs sadece yaşlıları hasta etmiyor. Pek çok genç yoğun bakımda tedavi görüyor. Gençler maske konusunda dikkatli değil. Ya çene altında ya kolda maske olmaz. Arabada kaldı, cebimdeydi gibi özürlerin bir anlamı yok. Unutmayalım, sorun ceza ile değil toplumsal bilinçlenme ile çözülebilir.” dedi.

Sağlıkçılara Teşekkür

Kalyoncu, pandemi sürecinde büyük bir fedakârlıkla çalışan doktorlara, hemşirelere ve tüm sağlık personeline teşekkür ederken. toplumun bütün her kesiminin koronavirüs konusunda dikkatli olmasını söyledi.