Hasan Kalyoncu’nun yeni romanı okuyucuyla buluştu.

İki yıl önce “Önce Annelerini Vur” adlı ilk romanı yayımlanan Kalyoncu’nun ikinci romanı MADEN DULLARI /Ah Zonguldak Zonguldak adıyla yayımlandı.

Yüz yıla yakın bir dönemin gurbet macerasını konu alan Maden Dulları, Tonyalıların Zonguldak madenlerinde çalışmasını, meslek hastalıklarını, ölmeleri, geride kalan dul ve yetimleri konu ediniyor.

Maden Dulları romanı, Emekli Öğretmen, Tonyahaber Gazetesi’nin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Kalyoncu’nun yayımlanan altıncı kitabı.

Hasan Kalyoncu, yeni kitabı ile ilgili olarak Tonyahaber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ah Zonguldak Zonguldak alt başlığı ile yayımlanan Maden Dulları, bir coğrafyanın bilinmeyen öyküsü. Yaşanan, ama bilinmeyen!... Bir sancı, bir yürek yangını… Yöre insanının yazgısı: Gurbet… Gurbetin adı: Zonguldak. Maden... Göçük… Grizu… Meslek hastalığı... Pnömokonyoz… Çürüyen ciğerler… Öksürük, nefes darlığı… Ölümler… Dullar ve yetimler… Tonya’nın dönemeçli yaşamındaki derin izler… Kapanmayan yaralar, nasırlaşmış yürek ağrıları. Belki bir film… Sevinçler akıp giderken perdeden üstünüze fırlayan acılar. Yoksulluğun maden ocaklarına uzanan öyküsü. Yöre insanının ekmek kavgası…

“Maden Dulları / Ah Zonguldak Zonguldak” romanı, tenine, ruhuna kömürün karası bulaşmış insanlardan kesitler sunuyor. Sevinçler, mutluluklar, acılar, kahreden ölümler iç içe, sarmaş dolaş… Tonya’nın ekonomisinin ayakta kalmasına katkısı devam eden çürüyen ciğerlere, yaşamın baharında yaşamını yitirenlere bir saygı Maden Dulları. Madeni olmadığı halde, madenci anıtı dikilen belki de tek ilçe olan Tonya’nın geçmişine bir saygı duruşu… Okuyucunun beğeneceğini umuyorum.”

Özgün kapak resmini Barış Uzun’un çizdiği Kalyoncu’nun yeni kitabının dağıtımının başladığı ve şimdilik Tonya’daki kitapçılardan edinilebileceği bildirildi.