Trabzon’un Düzköy İlçesine bağlı Doğankaya Mahallesi’nde bulunan öğretmen lojmanı, Cevizlik Mahallesi Camii ve merkez Ortamahalle Camiinin Belediye meclis kararı ile maliyeye devredilmesi üzerine yöre halkı basın açıklaması düzenledi.

Düzköy Belediye Meclisi’nin 3 Aralık 2020 tarihli toplantısında, belediyenin maliyeye olan borçlarına karşılık iki cami ve bir öğretmen lojmanının maliyeye devredilmesine karar verildi.

Meclis kararı ile Milli Emlak’a devredildi

Düzköy’e bağlı Cevizlik Mahallesi’ndeki 126 ada, 15 parsel ile Ortamahalle’de bulunan 258 ada, 1 parsel ve Doğankaya Mahallesi’ndeki 596 numaralı parselde bulunan taşınmazların üzerlerindeki tüm muhdesatları ile birlikte Maliye Bakanlığına bulunan vergi borçlarının terkin edilebilmesi maksadı ile Maliye Bakanlığı tarafından satın alınması için müracaatta bulunulmasına karar verildi.

“Bu lojman emeğimizle yapıldı”

Belediye meclisinin aldığı karara tepki gösteren yöre halkı, Doğankaya Mahallesi’nde bulunan öğretmen lojmanın önünde toplanarak basın açıklamasında bulundu. Yöre halkı adına açıklamada bulunan Hayriye Civelek, “Mahalle olarak yaptırdığımız öğretmen lojmanını satmayacağız, sattırmayacağız. Biz eğitime verdiğimiz önemden dolayı öğretmenlere bu lojmanı yaptık. Bu lojman emeğimizle yapıldı. Bu lojman kadınlarımızın emeği ile köylünün emeği ile halkımızın dayanışması ile yapıldı. Asla sattırmayacağız. Eğer satılırsa, bu lojmanda emeği geçen büyüklerimizin kemikleri sızlar. Bunun vebali sizindir. Düzköy Belediyesi’nin geçmişte olan borçlarının sorumlusu Doğankaya halkı değildir.” dedi.

Cevizlik Mahallesi ile Ortamahalle’deki taşınmazların üzerinde cami, Doğankaya Mahallesi’ndeki taşınmazın üzerinde ise altı daireli öğretmen lojmanı bulunduğu öğrenildi.

“Karar bir daha gözden geçirilsin”

Doğankaya Mahallesi eski muhtarı Dursun Çivelek, “Biz bu lojmanımızı satmak istemiyoruz. Biz zamanında bu lojmanın yapılmasında çok uğraştık. Köy imamı, okul müdürü ve ben köy muhtarı olarak çok zahmetler çektik burada. Belediye başkanımızdan rica ediyoruz, verdiği bu kararı bir daha gözden geçirsin.” dedi.

Düzköy Belediye Meclisi’nin 3 Aralık 2020 tarihli toplantısında, belediyenin hazineye olan borçları karşılığında meclis kararı ile Cevizlik Mahallesi’ndeki 126 ada, 15 parsel ile Ortamahalle’de bulunan 258 ada, 1 parsel ve Doğankaya Mahallesi’ndeki 596 numaralı parselde bulunan taşınmazların üzerlerindeki tüm muhdesatları ile birlikte maliyeye devredilmesine karar verildi.

CHP Düzköy Belediye Meclis Üyesi, Nedim Küçükaslan, “Belediye başkanının bundan geri adım atacağına inanıyorum. Çünkü belediye başkanının, mahalle halkının hassasiyetini dikkate alacağını düşünüyorum. Bu konuyu hassas bir şekilde ele alması lazım, çünkü mahallenin alınan karara büyük bir tepkisi vardır.” şeklinde konuştu.

“Bir çakıl taşını vermeyiz”

Doğankaya Mahallesi sakinlerinden, Fatma Kudal da şunları söyledi: “Sayın belediye başkanımız sana saygımız var, konuşurken dikkatli konuşacağız. Siz de dikkatli dinleyin. Bizim lojmanımıza neden sırayı getirdin? Bizi hor mu baktın, sana onun bir çakıl taşını vermeyiz. Biz camiyi lojmanı sırtımıza taşıdık da yaptık. Bizim paramıza muhtaç mı oldunuz? Sizin gibi kaç tane belediye başkanı buradan geldi geçti. Kaç tane belediye başkanı yardım etti yaptık burayı. Senin paran var mı onda, eğer paran varsa buyur gel burada konuş. Eğer paran yoksa, gelirsin millet aç kaldıysa biz de var çalışıyoruz, patates var, fasulye var, mısır var buyur her evden birer çuval alabilirsin.”

Yöre sakinlerinden olan ve lojmanın satış kararına tepki gösteren Havva Civelek, “Düzköy Belediye Başkanı kapılarımızı çaldı, güzel karşıladık onu, güzel misafir ettik, çay ikram ettik ona, biz ondan bu işi beklemezdik. Lütfen kendine gelsin, bizi bırakasın. Biz çeksek de garipliğimizi çeksek, sefilliğimizi çeksek, hastalığımızı sıkıntılarımızı çeksek.” açıklamasında bulundu.