Sayraç Mahallesi’nde okul inşaatı yapılıyor.

Geçen yıl binada meydana gelen çatlaklar nedeniyle öğrenciler İskenderli’ye taşınmıştı.

Taşınmanın ardından okul binası yıkılmış, sadece ek bina bırakılmıştı.

Mahalle halkı tarafından mevcut binada güçlendirme çalışmalarına başlandı. Ayrıca mevcut binaya bitişik yeni bir ek bina daha yapılarak ilkokul öğrencilerinin geri alınması planlanıyor.

50 m2’lik yeni bina üç katalı olarak planlandı. Binada lavabolar, kalorifer dairesi ve üst katlarında dersliklerin yapılacağı bildirildi.

Mahalle halkı adına inşaat çalışmalarını yürüten Muhtar Nuri Kara ve Emekli Öğretmen Mustafa Gültepe, Tonyahaber’e yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“Geçen yıl okul binasındaki çatlaklar nedeniyle öğrencilerimiz İskender’liye taşındı. Çatlak binayı yıkıp temizledik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokol gereği yeni ek binanın yapımını başlattık. Hazırlattığımız proje ile eskiden kalan ek binada güçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca üç katlı yeni bir ek binayı da tamamlayacağız. İnşaatı 20 Ağustos’a kadar tamamlamayı hedefledik. Binanın hazır olmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığından okulun açılış onayını alacağız. Şimdilik ilkokul açılacak. Öğrenci durumuna göre ortaokulu da açabiliriz. İnşaatın yaklaşık maliyetinin 150 bin lira dolayında olacağını düşünüyoruz. Bütün halkımızı, okulumuza yardım seferberliğine davet ediyoruz.”

Sayraç Mahallesi’nde geçtiğimiz öğretim yılı 28 ilkokul, 24 ortaokul öğrencisi bulunuyordu.