Tonya Kaymakamlığı halk günü toplantısı düzenledi.

Tonya Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıya katılan vatandaşlar, görüş ve önerilerini gündeme getirdi.

Halk günü toplantısına Tonya Kaymakamı Bayram Yıldız, Belediye Başkanı Osman Beşel, Garnizon Komutanı Süleyman Yıldır, daire amirleri ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Halk günü toplantıları sürecek

Toplantının açılışında konuşan Kaymakam Bayram Yıldız, “Tonya’da göreve yeni başladım. İlk toplantımızı Tonya merkezde yapıyoruz. Diğer halk günü toplantılarını mahalle muhtarlarımızla birlikte mahallelerde yapacağız. Kapımız vatandaşa her zaman açıktır.” dedi.

Müteahhit bizi çok yordu

Ardından söz alan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ilçede yapılan yatırımları anlatarak, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Beşel şöyle dedi: “İlçemizde parke düzenlemesi var. Bu düzenlemede, bir caddemizi tek yön yaptık. Gerekçemiz şuydu. Bu caddede, hastane ve okullar var. Cadde, iki şeride müsait değil. Tek şeride düşürdük. Çocuklarımızın ve halkımızın yürüyebilmesi için kaldırım düzenledik. Parke düzenlemesinde bütün kaldırımları kırdık. Şehrin tek tip kaldırım olmasına gayret gösterdik. Çalışma sırasında sizlere verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Parke işi yordu bizi. Çok isabetli olmayan bir müteahhit işi aldı. O da bizi çok yordu. Parkeler bitmek üzere. Nisan ayında başlayan ve yıl sonuna kadar bitirilen parke çalışması bir başarıdır.”

35 yıldır 35 metre cadde yapılmadı

Toplantıya katılan vatandaşlar da söz alarak sorunlarını dile getirdi. Bu arada söz alan Tonya esnaflarından Hasan Erdoğan ilçede yürütülen altyapı çalışmalarını eleştirerek şunları söyledi: “Sayın Başkan, Tonya’daki hep iyilikleri anlattı. Tonya’nın hiç mi eksiği yok? Hiç mi olumsuz bir şey yok? Sorunları birlikte tartışıp çözümü birlikte ortaya koymalıyız. İskenderli Caddesi’nde işyerim var. Güneşli havada maske ile yağmurlu havada çizme ile yaşıyorum. Bu bir yıl oldu. Toplamda caddenin uzunluğu 50 metre, eni 4 metre, burada bir günlük iş var. Bu caddeye bir kamyon asfalt dökülebilirdi. Sonra da söker parkesi yapılabilirdi. 35 yıldır Tonya’da 35 metre bir cadde yapılmadı. Tonya’nın sorunlarını ortaya koyduğumuz zaman en önemli sorunumuz üretim yok, istihdam yok. Nüfus azalması var. Bunlarla ilgili düşüncelerinizi ve çözümlerinizi merak ediyorum. Sorunların çözümü geciktikçe insanların güveni azalıyor. Bu güvensizlik nüfus azalmasın neden oluyor. Zararını da bizler çekiyoruz.”

Halk Eğitimi Merkezi kurs açsın

Erdoğan’ın eleştirilerine Belediye Başkanı Beşel şöyle cevap verdi: “Müteaahit büyük bir kırımla ihaleyi aldı. Müteaahhit ve hava şartlarından kaynaklanan sıkıntılarımız oldu. Bu çalışmanın Tonya Belediyesi ile ilgisi yok. Belediyenin imkânlarını seferber ettik, belediye olarak çalışmayı takip ediyoruz.

Toplantıda söz alan diğer konuşmacılar, “patpat” olarak adlandırılan tarım aletlerinin ve ağaç kesim motorlarının kullanımı ile ilgili Halk Eğitimi Merkezince kurs açılmasını, yaya kaldırımlarının esnaflar tarafından işgal edilmesinin önüne geçilmesi için önlem alınmasını istediler.