Tonya Kaymakamlığı tarafından güvenlik toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Kaymakam Halit Mengi, İçişleri Bakanlığının talimatı gereğince güvenlik, eğitim, halk toplantıları ve muhtarlara toplantıların yapılacağını ifade etti.

İlçedeki güvenlikle ilgili konuların değerlendirildiği toplantıda Tonya Emniyet Amirliğine vekaleten bakan Vakfıkebir Emniyet Müdürü Hüseyin Gürbüz, Tonya Jandarma Karakol Komutanı Süleyman Yıldır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş ve bazı mahalle muhtarları katıldı.

Karşular Mahallesi’nde yapılması planlanan AVEA’ya ait baz istasyonuna vatandaşların tepkisi değerlendirildi. Yaşama alanlarına yakın yerlerde baz istasyonu kurulmasına halkın gösterdiği tepkinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Samsun Bölge Müdürlüğü’ne bildirilmesine karar verildi.

İlçede itfaiye teşkilatının bulunmadığı ve yangınlara zamanında müdahale edemediği ifade edilen toplantıda, Kaymakam Mengi, Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci kez başvuruda bulunacaklarını ve sorunu ileteceklerini söyledi.

Söz alan konuşmacılar, ilçedeki özel ve devlet yurtlarında denetim yapılmasını, bunun için uzman kişilerden oluşan bir kurulun görevlendirilmesini, bazı okul binalarında yangın merdiveni olmadığını, sınıfların kapılarının salona açılmadığını, benzer sorunların giderilmesi için girişimlerin başlatılmasını istediler.

İlçe merkezinden geçen ağır tonajlı kamyonların ve beton mikserlerinin tehlike yarattığını, önlenmesi yolunda karar alınması önerildi. Bu tür araçların özellikle Cumartesi günleri çalışmasına izin verilmemesi gerektiği ifade edilen toplantıda, tarım aracı olan patpatların da trafiğe çıkmasının sakıncaları dile getirildi.

İlçede hizmet veren HY plakalı taksilerin, çalışma düzeni ve korsan dolmuşçuların sorunlarının ele alındığı toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile işbirliği yapılarak korsan çalışanların önüne geçilmesi kararlaştırıldı.