1 Mayıs’ta da boş durmadı çalıştılar.

Tonya’da kadınlar tırdan tuğla boşaltıyorlar.

Tuğla boşaltmak için ilden ile dolaşan kadınlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de geçimleri için çalışıyor.

Beşikdüzü İlçesi’nden ev kadınları Ayşe Gündoğdu, Nurgül Gündoğdu, Emine Bektaş ve Zeynep Aydın tuğla kamyonlardan tuğla boşaltarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Beşikdüzü’nden her gün değişik yerlere tuğla boşaltmaya giden üç kadın kamyonlardan, tırlardan binlerce tuğla boşaltıyor.

Kendilerinden başka kadınların da tuğla boşalttığını ifade eden Ayşe Gündoğdu, “Tuğla satan tüccarlar ve tuğla fabrikaları bizi çağırıyor. Nerede iş varsa biz de oraya koşuyoruz. Bizden başka kadınlar da bu işi yapıyor. Bizden daha yaşlı kadınlardan işi öğrendik. Bazen dolmuşlarla bazen de işyerinin araçları ile çalışacağımız yere gidiyoruz.” dedi.

Bölgede altmışa yakın kadının bu işle uğraştığını belirten Gündoğdu, “27 yıldır bu işi yapıyorum. Dört çocuğum var. Çalıştım, tuğla boşaltmayla iki kızımı evlendirdim. Ev aldım. Çocuklarımı okutuyorum. Yedi-sekiz arkadaşımla bir ekip oluşturduk. Onlarla tuğla boşaltıyorum. Espiye, Şalpazarı, Çavuşlu, Trabzon, Tonya gibi pek çok yere gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ekmeğini taştan çıkaran kadınlardan Nurgül Gündoğdu da şöyle konuştu: “Günde üç tır, dört-beş tır boşaltıyoruz. Belli olmuyor. Samsun’dan Rize Çayeli’ne kadar her yere gidiyoruz. Ekmek parası, ne edeceksin. Saat dörtte kalktım. İneklerimi yedirdim. Saat altıda yola çıktım. Şu anda ikinci arabayı boşaltıyoruz. Akşama kadar iki araba daha var. Günde 30 bin-40 bin tuğla boşaltıyoruz. Ekmek parası bu… Sabah namazını kılıp yola çıkıyoruz. İşimiz bittikten sonra yatsıda evde oluruz.”