Tonya Doğa, Yaşam, Turizm ve Kültür Derneği (TOY-DER) tarafından imza günü düzenlendi.

Dernek lokalinde düzenlenen söyleşi ve imza gününde emekli öğretmen Ziya Gül, yeni yayımlanan kitabını imzaladı.

Giresun Yol Hikayeleri adlı kitabını imzalayan Gül, söyleşi sırasında, Türkiye’de darbelerin 1960’ta başladığını ifade ederek şöyle konuştu: “Darbe sonrası kabul edilen 1961 Anayasası, önemli özgürlükler getirdi. Ancak 1971’da budandı, 1980’de isi çok farklı bir yapı oluşturuldu. Darbelere karşı olmak için hukukun üstünlüğünün hayata geçirilmesi gerekir. Farklı düşüncelerde olsak bile çoğulcu birliktelik önemlidir.”

Yazdığı kitaptaki bölümlerden de söz eden Gül, 1960-1970’li yıllardaki öğretmen örgütlenmesindeki çalışmalarını da anlattı.

Hasan Kalyoncu’nun sunuculuğunu yaptığı söyleşinin ardından Ziya Gül, okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Ziya Gül kimdir:

1944 yılının sonbaharında, “Karadeniz’in kıyıcığında” Giresun’un Eynesil ilçesinde doğdu. İlk çocukluk yılları Eynesil’de geçti. İlkokul sonrası Samsun-Ladik Akpınar Yatılı İlköğretmen Okulu’na girdi. 1962 yılı yazında öğretmen oldu.

1963 yılında Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’ne girdi ve 1965 yılında Türkçe öğretmeni olarak mezun oldu.

Beşikdüzü, Eynesil, Yağlıdere, Giresun, Çorum Merkez ve Alaca ilçelerinde ortaokul-lise Türkçe öğretmenliği yaptı.

Öğretmenlik sürecinde Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Eynesil şubesi kurucu başkanı, 1975 yılından itibaren de TÖB-DER üyesi oldu.

1977-1978 yıllarında Giresun TÖB-DER başkanlığı yaptı. 12 Eylül’de tutuklandı ve 5,5 yıl çeşitli cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1990 sonrası memur sendikalarının kuruluş çalışmalarına katıldı. İstanbul-Adalar Belediye Başkanı, Gazeteci Erdem Gülün babası olan Gül, halen Giresun-Eynesil’de yaşıyor.