Tonya Belediye Başkanlığı, ilçeye ve Büyükliman bölgesindeki vatandaşlara ek gelir sağlamak amacıyla “Büyükliman Bölgesi'nde Yeni Gelir Kapısı Projesi”ni hazırladı. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi'nin (DOKAP) de desteğiyle uygulamaya konulan proje kapsamında, ilçedeki mahallelerinden alınan toprak örnekleri uzmanlarca analiz edildi, uygun görülen alanlarda da ceviz bahçeleri oluşturuldu.

HANE BAŞI 75 BİN TL GELİR

Orman Bölge Müdürlüğü, DOKAP İdaresi ve Tonya Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü projenin devamında 11 bin adet ceviz fidanı, 22 bin 500 adet aronya fidanı toprakla buluşturulacak. Proje kapsamında, 90 haneye, hane başı 75.000 TL gelir getirmesi ve kırsal kalkınmaya yardımcı olarak kentlere göçün azaltılması hedefleniyor.

Trabzon'da, Tonya İlçe Belediyesi'nce yörede yaşayanlara ek gelir imkânı sağlamak amacıyla hazırlanan 'Büyükliman Bölgesinde Yeni Gelir Kapısı Projesi’, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi'nin (DOKAP) de desteğiyle uygulamaya konuldu. Kösecik, Kayacan ve Büyükmahalle sınırları içerisinde bin dönümlük bir alanda uygulanacak projenin maliyetinin 1 milyon 800 bin TL olduğu öğrenildi.

“GELİRİ HALKIN OLACAK”

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “2018 yılında yaptığımız projeden hareketle bin dönümlük alanda yeni bir proje gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllar daha da geliştirerek bu ceviz bahçelerini halka kazandıracağız. Elde edilen gelirin tamamı halkın olacak.” dedi.

“ATIL ALANLAR DEĞERLENDİRİLİYOR”

2018 yılında 40 dönümlük bir alanda 450 fidan dikimiyle başlanan projenin ikinci etap çalışması hakkında bilgi veren Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel şunları söyledi: “Büyükliman havzamızda kızılağaç istilacı bir türdür. Boş bırakılan alanları hemen istila ediyor. Vatandaşın kullanmadığı çayırlık alanları istila ediyor ve çoğu yerde de bozuk karakterdedir. Bozuk ve ekonomik bir getirisi olmayan kızılağaç alanlarının veya sahipli, kullanılmayan alanların ceviz bahçelerine dönüştürülmesini hedefliyoruz. Ceviz kadim bir gıda ürünüdür, gıda değeri yüksektir, dayanaklılığı uzundur ve çok faydalı bir gıda değeri vardır. Şu anda piyasada 1 kilo ceviz 40 TL’den satılıyor. Bu yüzden getirisi de oldukça fazladır. Özellikle Tonya ve Büyükliman havzasında atıl vaziyette ve bozuk orman alanlarının ceviz bahçesine dönüştürülmesini ve yöre halkına gelir getirici kazanç kapısı olmasını hedefliyoruz.”