Karadeniz’de havaların ısınması ile birlikte, Nisan - Mayıs aylarında hayvancılık yapmak için yaylara göç eden vatandaşlar, havaların soğuması ile birlikte geri dönmeye başladılar.

Karadeniz'in doğal güzelliklerini barındıran Tonya’nın çeşitli yaylalarına çıkıp hayvancılık yapan vatandaşlar, kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte köylerine geri dönüyorlar.

Kimi hayvanlarını ve eşyalarını kamyonete yükleyerek, kimi de hayvan sürüsüyle 6-7 saatlik yolu yürüyerek köyüne dönüyor.

Dağlara kar yağdı

Hava sıcaklıklarının iyice azaldığını belirten yaylacılar, kış mevsimin artık yaklaştığını ve yüksek bölgelerde kar yağışının bile olduğunu söylediler.

Özellikle hayvanlarını otlatmak amacıyla yaylalara çıkan vatandaşlar, yaylada kaldığı süre içerisinde hem kışın tüketecekleri süt ürünlerini, hem de hayvanlarının kışın tüketeceği yayla çayırlarını da hazırlıyor.

Yaylada ineklerin sütünden tereyağı ve peynir çeşitlerini hazırlayan vatandaşların kimi ürününü satarak geçimine katkı sağlıyor, kimi de ailesinin kış mevsimindeki yiyeceğini sağlamış oluyor.

Göç yaya yapılır

Tonya ilçesine bağlı Kumanandoz Yayla'sında yaylacılık yapan Nazire Köse,  göç sırasında yaptığı açıklamada, “Eskiden yaşlılarımız yürüme gelirdi yaylaya. Kelekler, çıngıraklar takılır, inekler süslenip çıkılırdı yola. Yollarda mola verilip yemekler yenirdi. Şimdi herkes biniyor arabalara, bir saatte çıkıyorlar yaylaya. Ben de böyle yürüme göç etmeyi seviyorum, onun için köye yürüme göç ediyorum.” dedi.

Sabahın erken saatinde yola çıktığını ifade eden Fatma Beşel ise, “Sabah saat sekiz gibi çıktık yola, hava güzeldir, yollardan hevesliğimizi alalım diye yürüme gidiyoruz. İneklerimizin püsküllerini takıyoruz, süslüyoruz onları, ondan sonra çıkıyoruz yola.” dedi. 

Dua ederek yayla evlerin kapısını kilitleyen yaylacılar, “Allah’ım gelecek sene bizi buraya nasip eyle Yarabbi!” diyerek 5-6 saatlik yolun sonunda köye ulaşmak için yola çıktı.

Yol boyunca su başlarında mola vererek ihtiyaçlarını gideren yaylacılar akşam saatlerinde köy evlerine ulaştılar.