Dere yatağında tehlike.

Folderesi yatağında yapımı devam eden taşkından koruma duvarının üzerine düşen ağaç suyun baraj oluşturmasına neden olacak.

Kadıralak Aile Çay Bahçesi ile Ortamahalle’nin Sanko semti arasında, dere yatağının iki yönünde yapılan duvarın üstüne düşen ağaç, muhtemel bir sel durumunda tehlikeye neden olacak.

Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü tarafından taşkından koruma inşaatı yarıda kaldı.

Kadıralak Çay Bahçesi’nin batı yönünde başlatılan duvar yapımı yarıda kalınca, son yağan yağmurlar sırasında dere yamacından kopan ağaçlar dere yatağına düştü.

Dere yatağındaki suyun artması durumunda oluşabilecek barajın zarar vereceğini ifade eden Çay Bahçesi işleticisi Ali Kurt, “Birkaç ay önce dere yatağının iki yönüne de duvar inşaatı başladı. Ancak inşaat bitmeden yüklenici firma iş makinelerini ve elemanlarını geri çekti. İş yarım kaldı. Son yağan yağmurlar sırasında karşı yamaçtan kopan ağaçlar, dere yatağına düştü. Zaten dere yatağı hafriyat nedeniyle daraldı. Bir sel durumunda hem işletmemiz hem de bitişikteki belediyeye ait şantiyenin zarar görecek. Daha önce yetkililere dilekçe ile başvurdum. Uyarıda bulundum. Duvarın bir an önce bitirilmesini ve dere yatağının temizlenmesi istedim. Gelinen nokta bu. Yağmurlu bir mevsim yaşıyoruz. Yetkililerin önlem almasını bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan Sanko semtinde de arazide yer yer yarılmalar olduğu ifade edildi.