Trabzon’un Tonya ilçesinde esnaflar kepenk kapattı.

Tonya ilçe merkezindeki esnafların yaya kaldırımlarına tezgahlarını koymasını yasaklayan belediyenin kararına karşı esnaflar, belediye önünde oturma eylemi yaptı.

Kaymakamlıkta yapılan toplantıda, kaldırımların işgal edilmesinin önüne geçilmesi kararı alınmıştı.

Kul hakkına riayet…

Konunun trafik, sebze ve meyvelerin temizliği, egzoz gazlarından etkilenmemesi, kul hakkına riayet edilmediği gibi gerekçelerle alındığı ifade dilmişti.

Alınan karardan sonra dükkanların önüne konulan sebze, meyve ve diğer malzemelerin kaldırılması için Tonya Belediyesi tarafından esnaflara yazı yazılmıştı. 15 Ocak 2018 tarihinden sonra kaldırımlara konulan malzemelerin kaldırılması yönünde uyarılan esnaflar, Belediye Başkanı Osman Beşel’le görüştüler. Yapılan görüşmede, Başkan Beşel,  kaldırımlarda bir metre boşluk bıraktıktan sonra kalan bölümün kullanılması, dükkan önünde yeteri kadar boşluk olmayanların ise malzemelerini dükkanların içine almasını istedi.

Kaldırımları boşaltmayan esnaflara ceza yapılacağı bildirildi.

Esnaflar kepenk kapattı…

Dükkanlarının önünde yeteri kadar boşluk bulunmayan esnaflar, kaldırımlara koydukları malzemeleri dükkan içine almayı kabul etmediler. Zabıta ekiplerinin yaptığı denetlemede de uygulamaya karşı çıkan esnaflar, sebze ve meyve tezgahlarının üzerini brandalarla örterek satış yapmayı durdu, kepenklerini kapatarak hep birlikte belediyeye yürüdüler.

Belediye önünde oturma eylemi yapan esnaflar, iş yapamadıklarını ifade ederek belediyenin uygulamadan vaz geçmesini istediler.

Esnaflar: “İş yapamıyoruz.”

Bir haftadan beri iş yapamadığını ifade eden Rıfat Kalyoncu, “Dükkanımın önüne hiçbir şey koyamıyorum, resmen aç kaldım. Çoluk çocuğumuzu bakamıyoruz. İş yok, esnafınızın hali zaten perişan. A101, ŞOK, BİM, merkezde iş yapıyor, biz hiç bir şey yapamıyoruz. Ne yapalım, burayı mı terk edelim? Biz buranın vatandaşı değil miyiz?” dedi.

Esnaflardan Ahmet Karabulut da şöyle konuştu: “Belediyenin almış olduğu karar, esnafın dükkanlarının önünü boşaltması yönünde. Dükkanlarımızın önü olmadığı müddetçe biz aç kalırız, iş yapamayız. Belediye dükkanlarımızın anahtarlarını alsın, bize iş versin.”

İlçe esnaflarından Mehmet Aktaş “Belediyeye birkaç çeşit vergi veriyoruz. Emlak Vergisi, Tabela Vergisi, Aydınlatma Vergisi. Dükkanımızın önündeki kaldırımda hiç mi hakkımız yok, bunu soruyoruz.” şeklinde konuştu.

Ceza yememek için kepenk kapattılar…

Esnaf Odası Başkanı Hinkar Lermi ise, “Biz esnafımızın yanındayız. Gittik, Belediye Başkanı ile görüştük. Derdimizi konuştuk, anlattık. Diğer ilçelerde böyle bir şey yok. Belki de bu uygulamanın bir yasal durumu vardır. Ama biz biraz idare edilmesini istedik. Bunu yapmadı. Esnafımıza biraz sert davrandı. Esnafımıza ceza yazılacaktı, esnafımız da kepenk kapattı.”  dedi.

Başkan geri adım atmadı…

Oturma eyleminin ardından bir grup esnaf, Belediye Başkanı ile görüştü.

Esnaflarla görüşen Belediye Başkanı Beşel, “Biz bu konuda bir ölçü koyduk. Kaldırımda bir metre yaya yolu bırakalım. Gerisi olduğu gibi esnafın olsun, esnaf kullansın. Kalan bölümü esnafa vermiyoruz. Kullanmasına izin veriyoruz. Bayanla erkek yan yana geçerken bir metrelik yürüme yolu olsun dedik. Dükkanının önünde seksen santim yer olanlar tezgahını içeri alacak. Belediyenin esnafa yer bulması, tahsis etmesi gibi bir mecburiyeti yoktur.” dedi.

Yapılan görüşmede, Başkanın geri adım atmayacağı ve uygulamanın devam edeceği öğrenildi.