Tonya Belediyesine Başkan Yardımcısı atandı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından gündeme gelen, ancak Belediye Başkanı Osman Beşel tarafından sıcak bakılmayan başkan yardımcılığına bir yıl sonra atama yapıldı.

Belediye Başkan Yardımcılığına, Meclis Üyesi Ahmet Esmer’in atandığı öğrenildi.

Nisan ayında yapılması gereken korona salgını nedeniyle ertelenerek Temmuz ayı başında gerçekleştirilen Meclis toplantısında başkan yardımcısının aylık ücreti de görüşüldü.

Atama yetkisi Belediye Başkanına ait olan Başkan Yardımcılığı için Tonya Belediyesinde iki kadro bulunuyor. Atama yapıldığı takdirde kadrolardan biri Meclis Üyelerinden, ikincisi de dışarıdan atanabiliyor. Tam yetki ile atanan başkan yardımcısı için belediye başkanı maaşının üçte ikisi ödenirken, sınırlı yetki ile atanan başkan yardımcılarının maaşı ise Meclis tarafından belirleniyor.

Başkan Yardımcılığına atanan Ahmet Esmer’in aylık maaşının 7 bin 900 lira olarak belirlendiği öğrenildi.

Geçen yıl yapılan yerel seçimlerin ardından da gündeme gelen Ahmet Esmer’in Belediye Başkan Yardımcılığına atanması, Başkan Beşel’in sıcak bakmaması nedeniyle gerçekleşmemişti. Bunun ardından Milletvekili Salih Cora tarafından danışmanlığa getirilmişti. Bir yıla yakın bir süreden beri sürdürdüğü danışmanlıktan sonra Belediye Başkan Yardımcılığına atanmış oldu.