EMBA’dan sonra Livalobo’ya AŞKALE geldi.

Büyükmahalle’nin Livalobo semtinde yapılması planlanan çimento fabrikası ve ona bağlantılı olarak açılacak olan taş ocaklarının iptal edilmesinin ardından şimdi de bölgeye AŞKALE çimento fabrikasından yetkililer geldi.

Livalobo bölgesine gelen yetkililerin bölgede incelemelerde bulunduğu ve ölçümler yaptığı öğrenildi.

Bölgeyi inceleyen yetkilileri gören vatandaşlar durumu Büyükmahalle Muhtarı Timur Lermi’ye bildirdi.

Olay yerine gelen Timur Lermi bölgede inceleme yapan görevlilere, “Nereden geldiklerini sordum, AŞKALE çimento adına bölgede inceleme yaptıklarını söylediler. Biz bölge halkı olarak burada çimento fabrikası ve taşocağı istemiyoruz. Daha önce EMBA adlı şirket burada çimento fabrikası kuracaktı, biz onlara burada fabrika kurdurmadık. Sizin de böyle bir şey yapmanıza asla müsaade etmeyiz.” dediğini ifade etti.

Ardından bölgeye gelen iki görevli ile birlikte Tonya İlçe Emniyet Amirliğine gidilerek, “Bölgede fabrika ve taş ocakları istemiyoruz.” diye tutulan tutanak imzalandı.

Tonya’ya kurulması planlanan çimento fabrikası için 2014 yılında mahkemeden onay çıkmamıştı.

Tonya Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, Livalobo’nun 1971 yılında Belediye üzerine yapılan tapusu iptal edildi. Tonya Belediyesi tarafından çimento fabrikası için EMBA AŞ’ye satılan 97 dönüm arazinin tapusu iptal edilip arazinin ormaniye adına tescil edilmesine karar verilmişti.