EMBA Trabzon Çimento Sanayi, Tic. AŞ, Tonya Belediyesi’nden satın aldığı Livalobo arazisi karşılığında ödediği 1,364 bin lirayı yasal faizi ile geri istiyor.

EMBA AŞ’nin avukatı İstanbul Beşiktaş 11. Noterliği aracılığıyla çektiği İhtar Mektubu ile 2012 yılında ödediği paranın yasal faizi ile birlikte “derhal” ödenmesini istedi.

Tonya Belediyesi ile EMBA Trabzon Çimento Sanayi, Tic. AŞ arasında 05.09.2012 tarihinde yapılan protokolle Livalobo’da 97 dönüm arazi, çimento fabrikası yapılmak üzere EMBA AŞ’ye satılmıştı. Yapılan satış işleminden sonra da Belediye tarafından ilgili şirkete arazinin tapusu verilmişti. Şirketle belediye arasında yapılan sözleşmede, “İki yıl içerisinde herhangi bir nedenle fabrika inşaatı yapılmazsa, Tonya Belediyesi aldığı arazi bedelini 60 eşit taksitte faizsiz olarak geri ödeyecek.” maddesi yer almıştı.

Tonya Asliye Hukuk Mahkemesi, 8 Aralık 2015 tarihli kararında Livalobo arazisinin tapusunu iptal ederek araziyi orman işletmesi üzerine tescil etmişti.

Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, Tonya Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını onayladı ve karar kesinleşti. Kararın kesinleşmesinin ardından EMBA AŞ, yeni avukatı aracılığıyla, İstanbul Beşiktaş 11. Noteri kanalıyla Tonya Belediyesi’ndeki alacağını dört yıllık faizi ile birlikte tahsil etmek üzere ihtarda bulundu.

Bilindiği üzere, Tonya Çevre Platformu’nun açtığı tapu iptal davasında EMBA AŞ’nin avukatlığını AKP Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Tonya Belediyesi’nin avukatlığını da AKP Milletvekili Salih Cora yürütüyordu.

Tonya Çevre Platformu Sözcüsü Bekir Uzunoğlu, “Tonya Cumhuriyet Alanı’nda düzenlediğimiz ilk mitingimizde Mete Bülgün’ü uyarmıştık: ‘Bu iş, burada olmaz; kime para vermişsen git geri al, bu sevdadan vazgeç!’ demiştik. Keşke dinleseydi... O günkü sözümüze geldi! yine de söylüyoruz, kime para vermişse alsın...” dedi.