Çoruh Aksa Elektrik Dağıtım A. Ş. tarafından şebeke yenileme çalışmaları devam ediyor.

Çoruh Aksa Elektrik Dağıtım A. Ş. Tonya İşletme Şefi Fevzi Çalık çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çoruh Aksa Elektrik Dağıtım A.Ş.Tonya işletme sorumluluk alanında 2016 yılında Sayraç Mahallesi Karaçoban ve Şebelek mezralarının elektrik hatları ile  direkleri  kapalı kablo yapılarak tamamı yenilendi. Ayrıca aynı yıl içerisinde Kaleönü Mahallesi Raşi semti elektrik şebekesini, demir direkleri ve  iletkenleri kapalı kablo ile yeniledik.  2017 yılı yatırım programı kapsamında şu anda  Kaleönü Mahallesi  Cunuka semtinde 600 bin TL ihale keşfi yapılmış olan bölge elektrik şebekesinin 15 adet yüksek gerilim müşterek direk yenilenmesi, 120 yakın alçak gerilim elektrik direklerinin yenisiyle değişimi  ile bölge elektrik hattının kapalı kablo yapılması çalışmaları başlamıştır. 2017 yılı yarı dönem   yatırım kapsamında Sayraç ve Yakçukur Mahalleleri yüksek gerilim elektrik hattının 3 KM'lik hat uzunluğunun  tamamının yenilenme projesi ve ihalesi yapıldı. Bu yıl içerisinde yenileme çalışmalarına başlanacak.”

Çalık, açıklamasına şöyle devam etti: “2017 yılı küçük ek tesis ihale kapsamında Çayıriçi ve Biçinlik Mahalleleri yeni abone için ilave hat ve bir kısım hat yenileme çalışmalarına da başlanıldı. Yine Hoşarlı Mahallesi Selkıranı ve Gültepe semtlerinde küçük ek tesisinin yapılması için proje çalışmalarına başlandı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra küçük ek tesisin yapımı Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.  tarafından  yapılacaktır."